Stavba roku 2015: škola v Dobřichovicích a podzemí v Mladé Boleslavi

14. říjen 2015
Stavba roku 2015 ZŠ Dobřichovice

Titulem Stavba roku 2015 se můžou pyšnit i dva středočeské projekty. Jedno ocenění míří do Základní školy v Dobřichovicích u Prahy a druhé do Mladé Boleslavi, kde porota ocenila podzemí na Staroměstském náměstí.

Do užšího výběru se dostalo patnáct staveb. Z nich porota Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství udělila pět titulů stavba roku. Kromě středočeských projektů bodovaly také dva z Ostravy a jeden z Jaroměře.

Dobřichovická škola vypadá velmi moderně. Jednoduchým, ale efektivním detailem jsou hodiny na budově. Nosná konstrukce stavby je železobetonová. Prvky skla architekti zkombinovali s dřevem. Ve škole přibylo šest tříd. Ředitel školy Bohuslav Stejskal oceňuje hlavně účelnost projektu. Podle něj hezké prostředí děti vede k estetičnosti a školáci budovu neničí a váží si jí. Ředitel si pochvaluje také společenskou místnost, kde se děti o přestávkách scházejí.

Stavba roku 2015 ZŠ Dobřichovice

V Mladé Boleslavi lidé scházejí do oceněného podzemí skleněnými bublinami. Uvnitř najdou zábavu zejména děti. Architekti do něj umístili třeba šplhací lano, kuželky, bazény s míči nebo obrovskou stavebnici.

Porota ocenila i dřevostavbu studentů ČVUT v Praze
V Praze porota ocenila dřevostavbu studentů Českého vysokého učení technického v Praze, která je energeticky soběstačná. Jejich projekt získal i Cenu veřejnosti. Uspěl i ve Spojených státech, kde obsadil třetí místo v soutěži Solar Decathlon 2013.

Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi

Do soutěže se mohly přihlásit stavby, které byly uvedené do provozu nebo zkolaudované od loňského června do letošního května. Nezáleželo na tom, jestli je stavba nová nebo rekonstruovaná.