Středeční Noční linka: Patří bicykl do vašeho života?

27. březen 2024

Vzpomenete si ještě na své první kolo? Kdy jste se na kolo poprvé posadili? A kdo vás na kole učil jezdit? Patří bicykl i dnes do vašeho života? Co jste na kole všechno zažili?

Mimochodem víte, že první náznaky vytvoření jízdního kola jako dopravního prostředku sahají na počátek 19. století? Základním materiálem tehdy bylo dřevo a na těžkém dřevěném podstavci byla umístěna dvě kola a poduška, která měla představovat sedadlo. Protože pro pohon ještě nebyly vytvořeny pedály, jezdec se nohama odrážel o zem. První takovéto kolo sestrojil v roce 1813 německý baron Ludwig Drais von Sauerbronn a vynález byl pojmenován "draisina". Dnešní kola jsou s těmi historickými nesrovnatelná. A že má jízda na kole pozitivní vliv na naše zdraví, není pochyb. Jestlipak k příznivcům cyklistiky patříte také vy?

Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.