Středeční Noční linka: Patří bicykl do vašeho života?

27. březen 2024

Vzpomenete si ještě na své první kolo? Kdy jste se na kolo poprvé posadili? A kdo vás na kole učil jezdit? Patří bicykl i dnes do vašeho života? Co jste na kole všechno zažili?

Mimochodem víte, že první náznaky vytvoření jízdního kola jako dopravního prostředku sahají na počátek 19. století? Základním materiálem tehdy bylo dřevo a na těžkém dřevěném podstavci byla umístěna dvě kola a poduška, která měla představovat sedadlo. Protože pro pohon ještě nebyly vytvořeny pedály, jezdec se nohama odrážel o zem. První takovéto kolo sestrojil v roce 1813 německý baron Ludwig Drais von Sauerbronn a vynález byl pojmenován "draisina". Dnešní kola jsou s těmi historickými nesrovnatelná. A že má jízda na kole pozitivní vliv na naše zdraví, není pochyb. Jestlipak k příznivcům cyklistiky patříte také vy?

Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.