Těžba v uranové haldě č. 15 na Příbramsku je znovu ve hře, firma má nový posudek

13. červenec 2016
Drtič a halda

Úředníci Středočeského kraje i obcí na Příbramsku dostali nový posudek, který hodnotí vliv těžby v uranové haldě číslo 15 na životní prostředí. Podle něj nezpůsobí těžba ani větší hlučnost a nebude znamenat ani víc prachu. Posudek si nechala vypracovat společnost, která o těžbu usiluje.

Odpůrci i zastánci těžby se chtějí ještě koncem července sejít, aby budoucnost celé oblasti probrali. Teprve poté ministerstvo životního prostředí rozhodne, zda dá stavbě zelenou.

Proti těžbě jsou hlavně Milín, Příbram i některé osady a rovněž kraj. Bojí se, že to obyvatelům přinese hlavně nepříjemnosti.

Návrh nicméně počítá s tím, že by těžaři mohli pracovat jenom ve všední dny do osmi hodin večer, museli by postavit odbočovací pruh ve směru na Příbram a v době sucha by navíc museli těženou část odvalu kropit.

Po těžbě uranu se tady nahromadily kameny, které teď dosahují výšky až 60 metrů a zabírají plochu jako 27 fotbalových hřišť. A firma, která těžbu navrhuje, je chce prodávat. Za dvacet let by měla být halda zhruba poloviční.