Týranou dívku vyslýchali policisté na dálku. Videokonference není tak traumatizující a šetří čas i peníze

18. listopad 2016

Policie čím dál častěji vyslýchá oběti, ale i pachatele přes takzvanou videokonferenci. Například detektivové ze Středočeského kraje, kteří systém vymysleli, takový způsob využívají už tři roky a ročně vyslechnou pomocí kamer stovky lidí. Šetří jim to údajně hlavně čas a peníze. Podařilo se jim totiž propojit se všemi soudy a věznicemi v Česku.

Ve speciální místnosti plné plyšáků a hraček vyslýchá vyšetřovatelka Markéta tmavovlasou holčičku, a to kvůli podezření, že ji týrala vlastní matka. Aby dívka nebyla ještě více traumatizovaná, hovoří spolu jen mezi čtyřma očima.

Odpovědi dívky ale pečlivě poslouchají další lidé, třeba soudkyně, sociální pracovnice nebo psycholog. Jsou přitom každý ve své kanceláří, desítky kilometrů daleko. Na dálku je spojují obrazovky a mikrofony.

„To dítě netušilo, že je ze zákona tolik lidí, kteří jsou oprávněni nebo povinni účastnit se úkonu. V tom vidím zásadní přínos na ochranu obětí trestných činů. A to není jen příklad znásilněné, ale i týraných a dalších lidí, kteří se cítí jako zvlášť zranitelné oběti,“ vysvětlil ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Jen v loňském roce takto provedli 338 výslechů. A nešlo jen o oběti. Policie videokonference využívá i v případech, když chce poslat někoho do vazby. Nemusí ho tak vozit do budovy soudu, ale soudce přímo z jednací síně na dálku rozhodne, zda zatčený skončí ve vězení, nebo ho musí propustit.

„V dnešní době jsou propojeny všechny soudy v České republice a všechny věznice,“ popsala kriminalistka Markéta, která takto vyslýchá lidi už dva roky.

Čtěte také

Nymburský soudce Jiří Nápravník nedávno řekl, že by se tak mohlo zrychlit soudní řízení „Není tam osobní kontakt přímo s tím odsouzeným, takže je to samozřejmě něco jiného, ale nemyslím si, že by to mělo nějaký vliv na kvalitu rozhodování,“ řekl.

Že by videokonferenci napadli hackeři, prý nehrozí. „Tenhle systém jede v naší vnitřní síti, my nejsme na internetu,“ zdůvodnil vedoucí IT na středočeské policii Jaroslav Junek.

Ministerstvo spravedlnosti si od projektu slibuje, že po zavedení na dalších místech republiky stát ušetří miliony korun.

autor: mch
Spustit audio