U Horní Bělé stojí v poli magické kamenné menhiry. O kus dál je z opracovaných kamenů vyskládané „S“

13. listopad 2018
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Menhiry u Horní Bělé

Máte rádi tajemná a magická místa? Tak v tom případě si určitě naplánujte výlet k Horní Bělé na severu Plzeňska. Během pár dnů se tam na poli nad obcí objevilo několik mohutných kamenů. Na jedné straně silnice vytvářejí klasický kamenný kruh, na druhé straně pak částečně opracované kameny symbolizují písmeno „S“. Proč to všechno?

Podle lidí, kteří věří v magickou moc kamenů, mají kamenné kruhy harmonizační a léčivou moc. Také údajně přivádějí podzemní vodu do krajiny. A to je podle našeho průvodce, Miroslava Pence ze společnosti Plzeňská farma, ve zdejší krajině více než žádoucí.

Z polí zmizely remízky a další ostrůvky přírody, a voda se tak z velkých ploch ztrácí. Nevydrží v krajině. Nejen kameny by proto měly do kopcovitého terénu znovu vodu přivést. Kolem kruhu neopracovaných menhirů totiž přibydou ještě stromy. V nejbližší době tady další kruh vytvoří čtyři desítky dubů nebo buků.

A jak magické kruhy z menhirů fungují? Uprostřed kruhu z dvaadvaceti kamenů je jeden středový. Dohromady pak podle spolku druidů vytvářejí harmonizační pole. Jednotlivé kameny by navíc měly mít různou léčivou moc.

Na druhé straně silnice od klasického kamenného kruhu ve stylu stonehenge se nachází další velice zajímavé uskupení. Zčásti opracované pískovcové kamenné bloky tam vytvářejí písmeno „S“.

Všech jedenadvacet těchto kamenů směřuje na jih. V každém z nich je vyrytý takzvaný kosmogram. Tedy symbol, který do kamene vytesal každý jeho jednotlivý autor. I tohle uskupení má podle Miroslava Pence magickou a léčivou moc. Kdo chce věřit, uvěří, kdo se chce dozvědět o léčivé síle kamenů víc, určitě si cestu k informacím najde.

I pro naprosté ateisty ale může být toto místo u Horní Bělé něčím výjimečné. Jde i o zajímavý krajinotvorný prvek. A tak i bezvěrce jistě na první pohled přinejmenším zaujme. A přiměje je alespoň na chvíli se v dnešní uspěchané době zastavit a jen tak rozjímat a přemýšlet. 

autor: Pavel Halla
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová