U Horní Bělé stojí v poli magické kamenné menhiry. O kus dál je z opracovaných kamenů vyskládané „S“

13. listopad 2018
Česko – země neznámá

Máte rádi tajemná a magická místa? Tak v tom případě si určitě naplánujte výlet k Horní Bělé na severu Plzeňska. Během pár dnů se tam na poli nad obcí objevilo několik mohutných kamenů. Na jedné straně silnice vytvářejí klasický kamenný kruh, na druhé straně pak částečně opracované kameny symbolizují písmeno „S“. Proč to všechno?

Podle lidí, kteří věří v magickou moc kamenů, mají kamenné kruhy harmonizační a léčivou moc. Také údajně přivádějí podzemní vodu do krajiny. A to je podle našeho průvodce, Miroslava Pence ze společnosti Plzeňská farma, ve zdejší krajině více než žádoucí.

Z polí zmizely remízky a další ostrůvky přírody, a voda se tak z velkých ploch ztrácí. Nevydrží v krajině. Nejen kameny by proto měly do kopcovitého terénu znovu vodu přivést. Kolem kruhu neopracovaných menhirů totiž přibydou ještě stromy. V nejbližší době tady další kruh vytvoří čtyři desítky dubů nebo buků.

A jak magické kruhy z menhirů fungují? Uprostřed kruhu z dvaadvaceti kamenů je jeden středový. Dohromady pak podle spolku druidů vytvářejí harmonizační pole. Jednotlivé kameny by navíc měly mít různou léčivou moc.

Na druhé straně silnice od klasického kamenného kruhu ve stylu stonehenge se nachází další velice zajímavé uskupení. Zčásti opracované pískovcové kamenné bloky tam vytvářejí písmeno „S“.

Všech jedenadvacet těchto kamenů směřuje na jih. V každém z nich je vyrytý takzvaný kosmogram. Tedy symbol, který do kamene vytesal každý jeho jednotlivý autor. I tohle uskupení má podle Miroslava Pence magickou a léčivou moc. Kdo chce věřit, uvěří, kdo se chce dozvědět o léčivé síle kamenů víc, určitě si cestu k informacím najde.

I pro naprosté ateisty ale může být toto místo u Horní Bělé něčím výjimečné. Jde i o zajímavý krajinotvorný prvek. A tak i bezvěrce jistě na první pohled přinejmenším zaujme. A přiměje je alespoň na chvíli se v dnešní uspěchané době zastavit a jen tak rozjímat a přemýšlet. 

autor: Pavel Halla
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.