Ústí nad Labem se může pochlubit i přírodními zajímavostmi. Přímo ve městě potkáte dokonce vodopády
Jen málokde najdete tolik vodopádů jako v Ústí nad Labem a jeho blízkém okolí. Četné potoky, které se sbíhají k řece Labi, vymlely ve svazích labského kaňonu příkré a hluboké rokle. A tam, kde voda narazila na pevné skalní podloží, vznikly krásné kaskády a na nich vodopády. Ústecko je tím zcela unikátní a směle konkuruje i našim vodopádovým oblastem, jakými jsou Krkonoše nebo Jeseníky.
Výpravu za ústeckými vodopády začneme přímo v centru města. V místě, které symbolizuje historický vztah Ústečanů ke krásným zákoutím ve městě. Míříme do zalesněné skalnaté rokle v ulici Důlce, zvané Bertino údolí. V 80. letech 19. století bylo údolí zásluhou paní Berty Schaffnerové, manželky tehdejšího majitele ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu, upraveno v příměstský lesopark.
Byla tu zřízena celá síť stezek s četnými odpočívadly a také vyhlídkami. Pro zkrášlení a umocnění romantického ducha místa tu byl roku 1890 z místního kamene vybudován umělý, asi tři a půl metru vysoký vodopád. Kdysi tu stával i dřevěný altán pro příležitostné koncerty.
Vodopád na Pekelském potoce
Jak jméno potoka napovídá, protéká jeho voda divokou a hlubokou roklí s příkrými svahy. I samotný vodopád působí téměř pohádkově. Skoro uvěříte, že pod rozeklanou skálou, v tůni u jeho paty, se skutečně nachází vstup do horoucího pekla. Vodopád je poměrně vysoký, přibližně sedm metrů. Je strmý a na místní poměry dost vodnatý. Za dlouhá léta vymlel ve skalním podloží hluboký půlkruhový zářez, jakýsi přírodní amfiteátr.
Na levém břehu potoka, asi 300 metrů pod vodopádem, se nachází pamětní kámen s německým nápisem: „An Rudolf. Wir fühlen Deines wehen. Hier, wo Natru mit ihren Wundern. Dir Deine schönsten Stunden schuf. 3. Juni 1917.“ V překladu: „Rudolfovi. Cítíme vanout tvého ducha. V místě, kde jsi v přírodě zázračné trávil svůj nejkrásnější čas. 3. června 1917.“ Vzhledem k letopočtu můžeme jen usuzovat, že nám neznámý Rudolf padl kdesi na bojišti 1. světové války a jeho blízcí nechali tady, na jeho oblíbeném místě, umístit pamětní kámen.
Zdroj: Vodopády na Ústecku autorů Petry Kudělové, Jiřího Šedivého a Václava Hrdonky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...