V Česku padla teplotní maxima na třech desítkách stanic. Nejtepleji bylo ve středočeském Husinci-Řeži, kde zaznamenali 36,9 stupně

21. červenec 2022 15:00

V Česku ve středu teplota opět vyšplhala nad 35 stupňů Celsia, sedm stanic naměřilo dokonce teplotu vyšší než 36 stupňů. Nejtepleji bylo ve středočeském Husinci-Řeži, kde zaznamenali 36,9 stupně. Rekordy padly zhruba na 30 místech. Do pražských ulic vyjely kropicí vozy, z preventivních důvodů ochlazovalo zpevněné plochy i letiště v pražské Ruzyni.Tropické teploty se v Česku udrží až do pátku, ve čtvrtek se mohou místy objevit bouřky.

Vedra byla zejména ve středních Čechách, Plzeňském kraji, Ústeckém kraji a na jižní Moravě. Vedle Husince naměřili přes 36 stupňů také dvě stanice v Plzni - Bolevec a Mikulka evidují shodně 36,6 stupně Celsia. Tuhaň na Mělnicku měla maximum 36,2 stupně, stejně tak Tušimice a Doksany v Ústeckém kraji. Česká Lípa pak zaznamenala 36,1 stupně Celsia.

Rekordy pro 20. červenec padly zhruba na třech desítkách stanic z asi 160, které fungují alespoň 30 let, řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nový rekord mají například dvě stanice, které leží výše než 1000 metrů nad mořem. Na šumavské Kvildě-Perle bylo 28,9 stupně Celsia, na Labské boudě v Krkonoších pak 25,5 stupně.

Do pražských ulic ve středu kvůli vysokým teplotám vyjelo všech 21 kropicích vozů. Vozy vyjíždějí vždy, když tři dny po sobě teploty překročí 25 stupňů Celsia. Pokud nepřijdou bouřky, budou podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové jezdit i v dalších dnech.

Kvůli vysokým teplotám ochlazovali zpevněné plochy i hasiči na ruzyňském letišti. Video z kropení pojezdových drah zveřejnil na Twitteru předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. „Je to výjimečné opatření preventivního rázu,“ řekla mluvčí letiště Eva Krejčí.

Dopady na dopravu

České dráhy kvůli vysokým teplotám omezí nasazování parních lokomotiv u víkendových nostalgických jízd, nahradí je historické motorové lokomotivy. Podle mluvčího Petra Štáhlavského dopravce zatím neeviduje významnější vlivy tropických teplot na provoz.

„Vzhledem k tomu, že budou tropické teploty pokračovat i v dalších dnech a nadále platí výstraha ČHMÚ, nemůžeme vyloučit případné vlivy extrémně vysokých teplot na provoz v příštích dnech. Může se jednat například o přehřátí techniky a nutnost jejího dočasného odstavení a ochlazení, aby nedošlo k jejímu poškození, o závady na přetížených klimatizačních jednotkách a podobně,“ dodal.

Policisté se ve čtvrtek a v pátek zaměří na řidiče autobusů a nákladních vozidel. Vzhledem k nynějším horkým dnům budou při této dopravně-bezpečnostní akci kontrolovat i dodržování předepsané doby řízení, bezpečnostních přestávek, odpočinku nebo technický stav vozidel, uvedla na webu policejní mluvčí Hana Rubášová.

Policisté také opakovaně apelují na motoristy, aby v rozpálených autech ani na krátkou dobu nenechávali děti nebo zvířata. Přesto ve středu museli z auta vyprostit půlroční holčičku. „Půlroční holčičku nechala její matka skoro půl hodiny zavřenou v autě na slunci. Policisté proto museli rychle jednat, rozbít boční okno a dostat miminko ven. To pak skončilo preventivně v péči pražských záchranářů. Matka si prý neuvědomila, že by se mohlo něco stát,“ uvedli na Twitteru.

Opatření pro zaměstnance

Stavební firmy oslovené agenturou ČTK práce v horkých dnech převážně nezastavují. Technologicky se protahuje pokládka asfaltových směsí, které pomaleji chladnou, a náročná je práce s ocelovými prvky, vyplývá z vyjádření zástupců firem. „Ochrana před horkem je pro nás otázkou zdraví, ale i bezpečnosti. Děláme častější pracovní přestávky, zkracujeme směny, zajišťujeme neomezený pitný režim, chladicí šátky a prodyšné reflexní pracovní oděvy,“ uvedl Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska, která zajišťuje stavbu Port7 v pražských Holešovicích.

Podobně řeší situaci i další firmy. Snaží se zajistit i opalovací krémy, a pokud to území dovoluje, také přístřešky, kde se pracovníci mohou schovat. Ve vedrech se některé činnosti omezují, jako třeba pokládka izolace na střeše, ale obecně se stavby nezastavují. „Podmínky nejsou příjemné, jede se dál. Zásadní limity to nemá,“ shrnul mluvčí Hochtiefu Michal Talián. Dodal, že nejlépe se teď mají třeba stavbaři metra.

Na aktuální vlnu veder zareagovaly i české věznice. Vězni v horku dostávají více tekutin, mohou chodit v nátělnících. Věznice také odsouzeným umožňují četnější sprchování po venkovních aktivitách. Například v pardubické či bělušické věznici ale raději venkovní sportování vězňů omezili. „Ne ve všech věznicích dnes platí, že v nich sedí odsouzení pěkně v chládku,“ podotkla mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Vlna veder v Evropě

S vlnou veder se nyní potýkají i další evropské státy. Například v Británii v úterý poprvé od začátku měření teplota vyšplhala nad 40 stupňů Celsia.

V několika německých spolkových zemích podle předběžných údajů padly dosavadní regionální teplotní rekordy. Nejvyšší teplota, 40,3 stupně Celsia, byla ve středu v 15.30 naměřena ve městě Bad Mergentheim-Neunkirchen v jihozápadní spolkové zemi Bádensko-Württembersko, informovala německá meteorologická služba DWD. Horka provázejí v Portugalsku, ve Španělsku a ve Francii rozsáhlé požáry. V Česku výstraha před vznikem a šířením požárů dál platí.

zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz
Spustit audio