V Chýni u Prahy začala stavba svazkové školy pro 800 žáků z Chýně a Hostivice. Hotová má být do dvou let

19. říjen 2023 13:00

V Chýni u Prahy začala stavba svazkové základní školy za více než jednu miliardu korun. Navštěvovat ji budou jak školáci z Chýně, tak z nedaleké Hostivice. Do lavic by měli usednout 1. září 2025. Budova má být moderní a energeticky úsporná. U slavnostního poklepání na základní kámen byla reportérka Natalie Máchová.

Místo, kde vznikne nová škola

Na místě, kde se zatím chodí po poli, bude už brzy stát třípatrová nová základní škola s 30 třídami a 10 odbornými učebnami.

„Ano, my jsme vlastně teď v ředitelně. Tady na začátku školy směrem k předprostoru je sekce administrativní, kde bude ředitelna, sborovna atd. Na ni pak už navazují jednotlivé odborné učebny... hudební výchova, výtvarná, keramická dílna a učebna robotiky,“ popisuje budoucí školu architekt Ondřej Králík, který se na jejím návrhu podílel.

Škola bude mít kapacitu 810 žáků prvních až devátých tříd, každý ročník bude disponovat třemi třídami. V objektu se nachází 27 kmenových učeben, 11 odborných, 7 jazykových učeben a dvě tělocvičny spolu s venkovním multifunkčním hřištěm.

Součástí školy by v budoucnu mohl být i fotbalový a atletický areál s tenisovými kurty. Mimo dobu školního vyučování pak bude celý areál školy a sportovišť přístupný i veřejnosti měst Chýně a Hostivice.

Děti se budou moci učit třeba i na střeše. „Součástí té střechy jsou různé herní prvky a je tam například i zahrada,“ doplňuje architekt.

Celkem bude ve škole pracovat 128 pedagogů a asistentů, vysvětluje starostka Chýně Anna Chvojková z uskupení ESO Chýně.

„Budeme vyhlašovat v březnu konkurzní řízení na ředitele, protože bychom byli rádi, aby už vlastně od září, rok před otevřením školy nastoupil a mohl si tu školu sám osahat. Zhruba od ledna 2025 pak bude nábor veškerých pedagogických pracovníků s tím, že část jich bude přecházet ze stávajících dvou škol.“

Slavnostní poklepání na základní kámen Svazkové školy Chýně-Hostivice

Svazkové školy jako řešení

Stejně jako několik dalších obcí a měst v okolí metropole i Hostivice s Chýní se dlouhodobě potýkají s nedostatkem míst. Svazkové školy jsou zatím podle krajského radního pro vzdělávání Milana Váchy z hnutí STAN jediné řešení.

„Tento míček by měl být na Ministerstvu pro místní rozvoj, které by mělo nastavit jasná pravidla, že když se někde staví baráky, tak ti stavebníci by měli dávat určitou část peněz právě i na školskou infrastrukturu,“ uvedl Vácha.

Ve Středočeském kraji se chystají i další svazkové základní školy, a to například v Louňovicích u Prahy, Českém Brodě nebo Drahelčicích.

autoři: Natalie Máchová , JMys
Spustit audio