V doprovodu policejní eskorty. Národní archiv vystaví cenné listiny z dob Karla IV.

26. říjen 2016

Národní archiv na pražském Chodovci v Praze vystaví vzácné písemnosti z dob Karla IV. Klíčové státnické, politické a diplomatické dokumenty si návštěvníci budou moci zdarma prohlédnout od pátku 28. do pondělí 31. října.

„Jsou to důležité státoprávní dokumenty, kterými Karel IV. po svém zvolení římským králem potvrzoval veškerá privilegia pro království,“ říká ředitelka Národního archivu Eva Drašarová.

Na převoz historických dokumentů do Národního archivu dohlíželi policisté v maskách a se zbraněmi. Listiny, které patří mezi nejzásadnější artefakty ústavu, mají téměř nevyčíslitelnou hodnotu. Policie zůstane i během prohlídek veřejnosti. „Tento objekt policie běžně střeží, ale pro výstavu bude hlídka zesílena,“ dodává ředitelka.

„Jinak jsou uloženy na prvním oddělení v Dejvicích, kde pro ně byl vybudován speciální trezor,“ říká Emilie Benešová, vedoucí 8. archivního oddělení.

Čtěte také

Od pátku do pondělí si je budou moci prohlédnout návštěvníci výstavy Archiv České koruny – Listinný poklad Karla IV. Většina z vystavených dokumentů nebyla dosud veřejnosti nikdy představena. Téměř všechny listiny prošly Karlovýma rukama, uvádějí archiváři.

„Výstavy listin jsou zřídkavé. Pokud je někdo viděl, tak to bude tak 25 let zpět,“ dodává Benešová.

Tento rok je významným výročím Karla IV. Proto Národní archiv listiny vystaví právě letos.

autor: lam
Spustit audio