V kladenské Poldovce jsou zdraví škodlivé látky

10. květen 2010

V areálu bývalé ocelárny Poldi v Kladně se našly látky poškozující zdraví. Na jejich přítomnost se přišlo díky odborné analýze staré ekologické zátěže, kterou zajistilo město. Zatím se prozkoumalo pouhých 5% celé průmyslové zóny. Přesto je areál bývalé kladenské ocelárny o krůček blíž k znovuoživení. Více se dozvíte v příspěvku Jany Káninské.

Areál bývalé ocelárny Poldi v Kladně mohl už dávno projít sanací, říká Yvona Jonášová ze společnosti Wastech, která v Poldovce zkoumala míru znečištění. „To je opravdu ojedinělý případ v České republice, protože jinde ty sanace běží.“

Proč město až teď přistoupilo k prvním průzkumům vysvětluje náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek. „Dominantním vlastníkem Poldovky byl pan Stehlík, který nepodal žádost k tehdejšímu Fondu národního majetku. Fond shromažďoval žádosti a potom z výnosů privatizace poskytoval dotace, případně sám organizoval odstranění starých ekologických zátěží.“

Bývalý vlastník ocelárny Poldi Vladimír Stehlík mohl nabídky Fondu národního majetku na sanaci průmyslové zóny využít jen do roku 1999. Teď si Kladno může průzkum a sanace dovolit pouze díky dotacím z Evropské unie. Že se s mrtvou průmyslovou zónou konečně něco dělá, to vítají především vlastníci zdejších pozemků, jako například Petr Drnec, jednatel společnosti Prona, která v areálu Poldi sídlí. „My jsme se snažili s tím městu maximálně pomoci, protože tím, že tady dojde k řešení těch zátěží, k zainvestování pozemků, tak se celá lokalita Koněva zvedne a zlepší.“

Prvním krokem k oživení je analýza ekologických zátěží, a ta ukázala, že je průmyslová zóna u bývalé huti Koněv znečištěná benzolem, dehtem, fenolovými a amonnými vodami, oleji a pohonnými hmotami. To přímo v nejznečištěnějším místě, u bývalých koksoven, potvrdila Yvona Jonášová ze společnosti Wastech. „Jako hlavními kontaminanty byly potvrzeny benzen a naftalen v prostoru benzolky, dále byla zjištěna přítomnost fenolu a čpavkových hmot. Tento současný stav neohrožuje životy lidí při občasném pohybu v této lokalitě, ale při dlouhodobém pobytu by mohlo dojít k poškození zdraví parami benzenu, který je silně těkavý. Současný stav se s velkou pravděpodobností podílí i na snížené kvalitě vody v Dřetovickém potoce.“

Zatím se za 3 miliony korun prozkoumalo jen 7 ha. Náklady na revitalizaci celé průmyslové zóny by šly do stamiliónů. Kromě Dřetovického potoka dělají odborníkům starosti znečištěné spodní vody, které stoupají. Co bude dál, nedokáže nikdo odhadnout. Nicméně první krok k nápravě a k oživení areálu Poldi už město udělalo.

autor: Jana Káninská
Spustit audio