Ve Škvorecké oboře stojí v hlubokém lese unikátní historický kamenný most s ledolamy

7. leden 2019
Česko – země neznámá

Kdo má rád místa, kde se pojí příroda a historie, si krásně užije procházku přírodním parkem zvaným Škvorecká obora. Jde o rozsáhlý lesní komplex, který se rozkládá mezi městem Úvaly, pražskou městskou částí Újezd nad Lesy a Klánovickým lesem. Oboru kdysi založili Lichtenštejnové.

Územím procházela historická cesta z Prahy do Vídně. Uprostřed hlubokých lesů tu proto dnes překvapivě najdeme jedinečnou kulturní památku. Klasicistní kamenný most přes říčku Výmolu, který je opatřený ledolamy a představuje díky nim hodnotné mostní dílo.

Dnes říčka Výmola připomíná spíš potok, ale ještě v 19. století napájela několik blízkých rybníků a její silný proud i množství vody způsobovaly v oblasti značné komplikace. Zejména, když bylo potřeba říčku překlenout. Kvůli tomu zde na počátku 19. století vyrostl bytelný kamenný most. V roce 2007 byl prohlášen kulturní nemovitou památkou.

Říčka Výmola přinášela zjara hodně vody. V zimě byl pak velkou hrozbou led. Na říčce se často vyskytovaly kry, které ohrožovaly konstrukci mostu. A tak byly mostní pilíře opatřeny ledolamy. To je přitom u venkovských mostů neobvyklé. Ledolamy v tomto provedení a mohutnosti se nacházejí většinou pouze u významných mostů ve velkých městech.

Most ve Škvorecké oboře byl postaven z lícového zdiva. Na jeho stavbu byly použity lomové i opracované kameny, což se u mostních děl této velikosti a významu objevuje jen zřídka. Most je dvouobloukový se středním pilířem a je dochovaný ve zcela autentické podobě. Jeho délka dává tušit původní velikost i sílu toku Výmoly.

Ledolamy s ostrými břity jsou umístěny uprostřed mostu mezi oblouky. Pro zabezpečení proti vodě byly do mostní konstrukce na úrovni cesty umístěny také chrliče vody. Celková výška mostovky od hladiny říčky Výmoly je asi 375, její délka pak 1 270 centimetrů. Most má také široké zděné zábradlí. Šířka cesty přes most je 360 centimetrů. Cesta byla původně pokryta nejspíš vrstvou písku nebo jemného štěrku, dnes je zpevněna štětováním lomovou břidlicí.

Spustit audio