Velikonoce jinak aneb slavnostní jízdy na Horní Lužici

16. březen 2024

Velikonoce dnes vnímáme především jako svátky přicházejícího jara, pro naše předky a jejich hospodářský, křesťanský a zvykoslovný rok šlo ale o svátky nejvýznamnější.

A často vítali jak příchod nového roku a života, tak zmrtvýchvstání Krista nejen malováním kraslic a pomlazováním vrbovými proutky, ale i velmi obřadním způsobem, např. slavnostními jízdami na koních.

Tradiční velikonoční jízda Lužických Srbů se dlouho jezdila i v oblastech dnešního Šluknovskeho výběžku, např. v Mikulášovicích. A přestože Lužické Srby vnímáme jako národnostní menšinu, usazenou na území Německa, s Čechy mají víc společného, než si dnes myslíme. Poslechněte si Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.