Vodní stezka kolem Veselského rybníka na Vysočině ukazuje, jak je voda v krajině důležitá

Vodní stezka kolem Veselského rybníka
Vodní stezka kolem Veselského rybníka

Přesně před rokem otevírali žáci Základní školy Nové Veselí na Vysočině druhou část vodní naučné stezky, na které se podílela také jejich škola. K původním šesti stům metrům přibyly necelé dva kilometry a pět nových zastavení. Stezka, která se věnuje místní fauně a flóře, přírodním i historickým zajímavostem a ochraně životního prostředí, vznikla v roce 2015. Podílela se na ní místní základní a mateřská škola, ale také obec Nové Veselí i kraj Vysočina.

 

 

Veselský rybník patří k největším v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, má rozlohu 87 hektarů. Považuje se také za prameniště řeky Oslavy. K jeho založení přispěl podle pověsti odsouzenec, který měl viset za to, že spáchal vraždu. Poprosil o milost a slíbil, že výměnou za život najde pro vrchnost místo, kde se dá vybudovat velký rybník. Jeho prosby byly vyslyšeny a rybník byl na světě.

Stezka vede kolem rybníka a návštěvník si na ní může prohlédnout deset panelů. Na každém jsou obecné informace, ale také interaktivní prvky pro děti a úkoly, které dětem zadává kapka vody. Na prvním stanovišti je vodní mlýnek, který připomíná z dřívějších dob mlýn fungující u rybníka. Jsou tam dřevěné kostky, z nichž se sestavují slova související s vodou. Na stanovišti nazvaném „Okno do krajiny“ je rám, který z krajiny udělá působivý obraz vysočinské přírody, a je na každém návštěvníkovi, kterým směrem rám natočí.

Některá stanoviště umožňují pozorování drobných bezobratlých živočichů nebo poznávání chráněných druhů rostlin ve zdejší krajině. U stanoviště s ptáky najdou návštěvníci dalekohled, kterým se mohou pokusit ptáky pozorovat. Kdo obejde rybník i z druhé strany, než po které vede stezka, může na malém poloostrově navštívit i ptačí pozorovatelnu. Jde o volně přístupnou dřevěnou zastřešenou vyhlídkovou věž, která slouží všem milovníkům ptactva k pozorování několika desítek druhů ptáků žijících u rybníka nebo navštěvujících tuto oblast.

Stezka klade důraz na ochranu přírody a správné hospodaření s vodou v krajině. „Když jsme stezku před pěti lety vymýšleli, netušili jsme, jak bude téma vody aktuální a důležité,“ říká spoluautorka vodní naučné stezky Eva Nováková, která na místní základní škole vede ekologický kroužek Kulíšci. „Děti je potřeba vychovávat,“ dodává pedagožka. „Osmileté dítě z naší školy dokáže na obrázku okomentovat chyby s vodou v krajině, tak věřím, že až vyroste, dokáže i prosadit správný způsob hospodaření s vodou.“

Závěr stezky s ohništěm umožní lidem, aby poseděli, zahráli si na xylofon a litofon anebo prozkoumali barvy vody přes barevná sklíčka. „Je to takové smyslové stanoviště, aby se lidé v přírodě také radovali,“ uzavírá Eva Nováková.