Za zakázku na odvodnění svahů v Lánech státní zástupce navrhl šéfovi lesní správy Balákovi čtyřletý trest

22. duben 2021

Státní zástupce ve čtvrtek u soudu navrhl za manipulaci se zakázkou Lesní správy Lány jejímu šéfovi Miloši Balákovi čtyřletý trest a zákaz činnosti. Manažerovi dodavatelské firmy Energie – stavební a báňská Liboru Tkadlecovi navrhuje trest 3,5 roku a zmíněné firmě peněžitý trest osm milionů korun a zákaz plnění veřejných zakázek nejméně tři roky. Peněžité tresty požaduje i pro Baláka a Tkadlece.

„Považuji za prokázané, že obžalovaní mohli přinejmenším ovlivnit obsah projektové dokumentace,“ uvedl ve čtvrtek u soudu v závěrečné řeči státní zástupce Jiří Pražák. Obžalovaní už dřív odmítli, že by jednali nezákonně.

Kauza se týká údajné manipulace s veřejnou zakázkou na druhou etapu zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava v letech 2015 až 2017.

Podle státního zástupce Balák učinil kroky, které měly zajistit obžalované firmě zajištění zakázky, jejíž hodnota přesahovala 200 milionů korun včetně DPH a zisk firmy měl činit nejméně osm milionů korun. „K jeho získání však nedošlo,“ doplnil Pražák. Důvodem bylo zahájení trestního stíhání.

Státní zástupce ve čtvrtek řekl, že nezpochybňuje potřebu provedení zakázky, ale jde o to, za jakých okolností bylo konkrétní řešení prosazeno. Podle něj měla firma Energie – stavební a báňská výhodnější podmínky než ostatní dodavatelé.

Tkadlec byl mimo jiné členem odborné komise, kterou využíval Balák při přípravě zakázky, komise se zabývala například výběrem vhodných materiálů pro zajištění svahů. Manažer také komunikoval s projektanty už v době, než se projekt vytvářel. Až poté následovalo vypsání tendru na práce. Jako důkazy posloužily například odposlechy telefonu, elektronická komunikace i výpovědi svědků.

Projekt pro zakázku zpracovávala společnost VRV, subdodavatelem byla společnost Valbek. Zhotovitelem byla Energie – stavební a báňská ve sdružení se společností Syner. Celkem se o zakázku ucházelo pět společností. Firmu Energie – stavební a báňská podle obžaloby zvýhodnily i kvalifikační požadavky.

autor: Von | zdroj: ČTK
Spustit audio