Začíná první víkend v karanténě. Hamáček vyzval, aby lidé zvážili cestování na chalupy

20. březen 2020

Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele, řekl.

Ministerstvo zdravotnictví připomnělo, že nadcházející sobota a neděle bude prvním víkendem poté, co vláda s účinností do 24. března 06.00 zakázala volný pohyb lidí po celé republice.

Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Ministerstvo v pátek důrazně doporučilo vycházet jen v nejnutnějších případech.

Lidé by měli podle ministerstva omezit návštěvu rekreačních objektů, jako jsou chalupy a chaty. Resort také důrazně upozornil, že lidé s nařízenou karanténou nebo po kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na nemoc COVID-19 nesmějí opouštět bydliště.

„Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění, mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou, a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím,“ uvedl resort.

Policejní kontroly

Hamáček vyloučil, že by bylo možné nějakým způsobem „obklíčit“ Prahu, která je nákazou nejvíc postižená. „Spoléhám, že lidé jsou rozumní a zváží, jestli je nutné na chatu jezdit. Nařízení je jasné,“ uvedl. Vybídl lidi, kteří na chatu vyrazit musí, aby se izolovali ve skupině, s kterou na ni dorazí.

„Aby nechodili někde po vesnici, to je strašně nebezpečné,“ varoval. Dodal, že chápe nervozitu na venkově. „Prosím všechny, aby uvažovali hlavou a nepřikládali pod kotel,“ řekl.

Hamáček po čtvrtečním jednání vlády uvedl, že policie v pátek zařídí dohled nad tím, zda lidé dodržují omezení a zda jsou jejich cesty nutné. Konkrétní způsob takové kontroly ministr vnitra neuvedl. Blokády dálnic nebo silniční kontroly se podle Hamáčka nicméně nechystá.

Policejní prezident Jan Švejdar serveru iDnes.cz sdělil, že se o všem teprve jedná. „Musím přiznat, že nás ministerstvo dostalo do hrozné situace, ale chápu, že opatření je potřeba,“ řekl Švejdar s tím, že policie nemá ani dostatek kapacit na to, aby neposlušné výletníky kontrolovala.

Preventivní kontroly policisté nechystají, nejsou podle nich navíc účinné. Odůvodnění, že někdo jede na nákup, k příbuzným nebo z práce se těžko ověřují. Policisté tak spoléhají na to, že lidé se nebudou snažit nařízení vlády obcházet. Pomoct může podle mluvčího policejního prezidia Davida Schöna také tzv. sociální kontrola, ze strany malých obcí, které se obávají zavlečení koronavirové nákazy z velkých měst.

Spustit audio