Zdravé město Příbram

9. listopad 2004

Příbram v listopadu rozšířila Národní síť Zdravých měst. Radnice očekává, že se jí tím podaří zvýšit zájem obyvatel o vlastní zdraví, řekl místostarosta Ivan Šedivý. O konkrétních projektech se bude teprve rozhodovat. Mohly by se ale zaměřit na školy a na zdravý životní styl, naznačil.

Projekt Zdravá města podle něj v první řadě odhaluje rizikové faktory města, které mohou negativně ovlivnit život obyvatel. Příbram byla například dřív ohrožena spadem olova z místních kovohutí. Firmě se je ale díky velkým investicím do technologií i životního prostředí podařilo eliminovat. Podle informací Kliniky nemocí z povolání například Kovohutě Příbram v posledních čtyřech letech nezaznamenaly žádnou otravu olovem. Přitom v roce 1992 firma nahlásila 24 a v roce 1997 ještě sedm těchto případů. Ke zlepšení situace přispěly mimo jiné pravidelné preventivní prohlídky zaměstnanců, kontroly pracovišť a moderní ochranné pomůcky. Příbram podle Šedivého trápí spíš staré ekologické zátěže, které jsou důsledkem nejen činnosti kovohutí, ale také těžby uranu. Potýkají se s nimi například uživatelé některých zahrádek. Podle Šedivého je proto třeba lidi především informovat o tom, jak se případným zdravotním rizikům vyhnout. "Je to hodně i o výchově. Myslím si, že Příbram má ideální pozici se spíše angažovat v projektech Zdravá škola a Zdravý způsob života," dodal. Za velkou neznámou označil i otázky prevence drogové závislosti, k níž by se měla také obrátit pozornost města.

Projekt Zdravé město iniciovala Světová zdravotnická organizace. Cílem projektu je zlepšování kvality života lidí. V Evropě se k němu přihlásilo za 15 let 1300 měst. Národní síť Zdravých měst sdružuje několik desítek českých měst, obcí a regionů. Prvním městem z Příbramska, které se stalo jejím členem, byly Sedlčany.

Spustit audio