Adventní zámek Loučeň ve středních Čechách představuje 21 originálně ozdobených vánočních stromečků

10. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adventní zámek Loučeň ve středních Čechách představuje 21 originálně ozdobených vánočních stromečků

Středočeský barokní zámek Loučeň je ideálním místem pro romantický výlet. Zajímavé programy tu pro návštěvníky mají připravené po celý rok. Jedinečnou atmosférou ale zámek ožívá zejména v období adventu a vánočních svátků. Vánočně je vyzdobená nejen zahrada, ale především zámecké interiéry. Prohlídky nazvané „Příběh vánočního stromečku“ vedou komnatami kolem 21 ozdobených stromků.

A nejde přitom jen o samotné stromky. Seznámíte se i s Vánocemi za první republiky nebo se Štědrým dnem na loučeňském zámku u knížecí rodiny Thurn-Taxisů. Mezi exponáty, které vás zavedou do historie Vánoc, je nejzajímavější ukázka prvního měšťanského vánočního stromku v Čechách, který nechal ozdobit ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich v roce 1812.

Další zajímavostí je stromek sv. Václava. Uslyšíte u něj anglickou koledu o dobrém králi Václavovi, která připomíná, že nejznámější a nejhranější anglická vánoční koleda „Dobrý král Václav“ (Good King Wenceslas) je o českém světci a patronovi. Pod tímto stromkem ale dárky nenajdete. Je totiž vyzdobený podle svatováclavské legendy, kdy sv. Václav 26. prosince potkal uprostřed tuhé zimy zuboženého sedláka a nechal mu poslat milodar - chléb, víno a pár otýpek dřeva.

Každý vánoční stromek je vyzdobený plně v souladu se zámeckými interiéry. Raritou letošního roku je Sametový stromek, který je umístěný přímo ve slavné zámecké knihovně. Připomíná letošní třicáté výročí Sametové revoluce a najdete na něm vánoční koule ze sametu. Pro dokreslení atmosféry si u něj poslechnete „Modlitbu pro Martu“ od Marty Kubišové.

Betlém na zámku Loučeň

K Vánocům ale patří nejen mír a láska, ale také tradiční vůně. Levandulový stromek voní po celém patře. Je nasvícený fialově a visí na něm především ozdoby a pytlíčky naplněné sušenou levandulí. A vlastně vším, co mají rády ženy. Je totiž umístěný přímo v šatně paní kněžny.

Loučeňské vánoční stromky vás zavedou i do budoucnosti. Poslední stromeček například ukazuje nejnovější módní trendy ve výzdobě stromků a uvidíte na něm ozdoby, které budou na trhu až pro Vánoce roku 2020. Můžete se tedy včas „stylově“ vánočně“ připravit.

Vánoční stromky přibližují i poslední majitele zámku

Některé vánoční stromky představují záliby a koníčky posledních šlechtických majitelů - knížete Alexandra Thurn-Taxise a kněžny Marie rozené von Hohenlohe. Kníže například miloval cestování a měl četné mužské záliby. V jeho koupelně tak najdete „podmořský stromeček“, který připomíná, že kníže zbrázdil mnoho moří a oceánů. O jeho lovecké vášni svědčí vánoční stromek „lovecký“ a skutečnou raritou je pak stromek „africký“.

Skutečnou vánoční atmosféru objevíte v zámecké jídelně. Vše je tu připraveno tak, jak se v loučeňské knížecí rodině slavily Vánoce počátkem 20. století. Velký stromek je vyzdobený unikátními, ručně vyráběnými perličkami z Poniklé, které jsou zapsané na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Najdete tu i voskové svíčky, které se objevovaly na stromcích v bohatších rodinách. Celkovou atmosféru pak doplňuje dlouhý jídelní stůl s adventním věncem, který je již nachystaný ke štědrovečerní hostině.

Přímo před zámkem pak uvidíte největší adventní věnec v celém Česku. Jeho průměr je šestnáct metrů a byl vytvořen po obvodu zámecké kašny. Každý den deset minut před pátou hodinou odpolední u něj můžete vidět zajímavou světelnou show spojenou s hudební produkcí.

Spustit audio