Bedřich Smetana se do Jabkenic přestěhoval po ztrátě sluchu. Přesto tady složil Hubičku, Tajemství i Čertovu stěnu

7. červen 2019

V sobotu 8. června se v Jabkenicích nedaleko Mladé Boleslavi koná už 100. ročník slavností Smetanovy Jabkenice. Návštěvníci si tak mohou připomenout dobu a dílo našeho slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Poslední léta svého života strávil Bedřich Smetana právě v jabkenické myslivně. Přestěhoval se sem za dcerou Žofií v době, kdy ztrácel sluch. Dnes v budově najdete Památník Bedřicha Smetany, který je součástí expozic Národního muzea.

„V roce 1874 Bedřich Smetana ohluchl. To byl pro něj velký zlom v životě. Nemohl už dirigovat ani učit, a tím pádem se postupně přestěhoval do myslivny,“ vysvětluje vedoucí Muzea Bedřicha Smetany Sandra Bergmannová.

Slavný skladatel chodil často na procházky po okolí. Když se vrátil, sedl ke klavíru v salónu a zahrál si motivy, které ho cestou napadly. Se ztrátou sluchu totiž neztratil schopnost hrát na klavír. „Potom přešel do vedlejší místnosti, do své pracovny k pracovnímu stolu a říká se, že víceméně bez škrtání zapsal vše, co potřeboval,“ popisuje zvyky slavného skladatele správkyně bývalé myslivny Zuzana Kempná.

Bedřich Smetana v Jabkenicích složil opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna. Zkomponoval zde oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance. V myslivně také dokončil cyklus Má vlast. Operu Viola už ale dokončit nestihl.

Zajímavým exponátem v Památníku Bedřicha Smetany je naslouchadlo, které slavný skladatel používal po ztrátě sluchu. Naslouchadlo vypadá jako hudební nástroj

Smetanův klavír stojí v prvním patře jabkenické myslivny dodnes. Salón vypadá tak, jako by si slavný skladatel vyšel před malou chvílí na procházku. Vystavena je i řada autentických předmětů, které Smetana používal. Údiv tady často vzbuzuje Smetanovo naslouchadlo, které připomíná hudební nástroj. Téměř půl metru dlouhá trubka ale nebyla příliš praktická a Smetana ji využíval jen krátkou dobu. Ztráta sluchu totiž postupovala poměrně rychle.

Památník Bedřicha Smetany je otevřený od dubna do září. Pokud sem zamíříte v sobotu 8. června můžete se těšit na 100. ročník hudebních slavností Smetanovy Jabkenice. V 10 hodin dopoledne začíná komentovaná prohlídka. Na zahradě se vystřídá hned několik pěveckých a hudebních souborů. Návštěvníci se mohou těšit také na vyjížďky kočárem.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj:
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.