Bedřich Smetana se do Jabkenic přestěhoval po ztrátě sluchu. Přesto tady složil Hubičku, Tajemství i Čertovu stěnu

7. červen 2019

V sobotu 8. června se v Jabkenicích nedaleko Mladé Boleslavi koná už 100. ročník slavností Smetanovy Jabkenice. Návštěvníci si tak mohou připomenout dobu a dílo našeho slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Poslední léta svého života strávil Bedřich Smetana právě v jabkenické myslivně. Přestěhoval se sem za dcerou Žofií v době, kdy ztrácel sluch. Dnes v budově najdete Památník Bedřicha Smetany, který je součástí expozic Národního muzea.

„V roce 1874 Bedřich Smetana ohluchl. To byl pro něj velký zlom v životě. Nemohl už dirigovat ani učit, a tím pádem se postupně přestěhoval do myslivny,“ vysvětluje vedoucí Muzea Bedřicha Smetany Sandra Bergmannová.

Slavný skladatel chodil často na procházky po okolí. Když se vrátil, sedl ke klavíru v salónu a zahrál si motivy, které ho cestou napadly. Se ztrátou sluchu totiž neztratil schopnost hrát na klavír. „Potom přešel do vedlejší místnosti, do své pracovny k pracovnímu stolu a říká se, že víceméně bez škrtání zapsal vše, co potřeboval,“ popisuje zvyky slavného skladatele správkyně bývalé myslivny Zuzana Kempná.

Bedřich Smetana v Jabkenicích složil opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna. Zkomponoval zde oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance. V myslivně také dokončil cyklus Má vlast. Operu Viola už ale dokončit nestihl.

Smetanův klavír stojí v prvním patře jabkenické myslivny dodnes. Salón vypadá tak, jako by si slavný skladatel vyšel před malou chvílí na procházku. Vystavena je i řada autentických předmětů, které Smetana používal. Údiv tady často vzbuzuje Smetanovo naslouchadlo, které připomíná hudební nástroj. Téměř půl metru dlouhá trubka ale nebyla příliš praktická a Smetana ji využíval jen krátkou dobu. Ztráta sluchu totiž postupovala poměrně rychle.

Památník Bedřicha Smetany je otevřený od dubna do září. Pokud sem zamíříte v sobotu 8. června můžete se těšit na 100. ročník hudebních slavností Smetanovy Jabkenice. V 10 hodin dopoledne začíná komentovaná prohlídka. Na zahradě se vystřídá hned několik pěveckých a hudebních souborů. Návštěvníci se mohou těšit také na vyjížďky kočárem.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...