Bedřich Smetana se do Jabkenic přestěhoval po ztrátě sluchu. Přesto tady složil Hubičku, Tajemství i Čertovu stěnu

V rodinném salónu v jabkenické myslivně je i klavír, na který hrával Bedřich Smetana
V rodinném salónu v jabkenické myslivně je i klavír, na který hrával Bedřich Smetana

V sobotu 8. června se v Jabkenicích nedaleko Mladé Boleslavi koná už 100. ročník slavností Smetanovy Jabkenice. Návštěvníci si tak mohou připomenout dobu a dílo našeho slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Poslední léta svého života strávil Bedřich Smetana právě v jabkenické myslivně. Přestěhoval se sem za dcerou Žofií v době, kdy ztrácel sluch. Dnes v budově najdete Památník Bedřicha Smetany, který je součástí expozic Národního muzea.

„V roce 1874 Bedřich Smetana ohluchl. To byl pro něj velký zlom v životě. Nemohl už dirigovat ani učit, a tím pádem se postupně přestěhoval do myslivny,“ vysvětluje vedoucí Muzea Bedřicha Smetany Sandra Bergmannová.

Slavný skladatel chodil často na procházky po okolí. Když se vrátil, sedl ke klavíru v salónu a zahrál si motivy, které ho cestou napadly. Se ztrátou sluchu totiž neztratil schopnost hrát na klavír. „Potom přešel do vedlejší místnosti, do své pracovny k pracovnímu stolu a říká se, že víceméně bez škrtání zapsal vše, co potřeboval,“ popisuje zvyky slavného skladatele správkyně bývalé myslivny Zuzana Kempná.

Bedřich Smetana v Jabkenicích složil opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna. Zkomponoval zde oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance. V myslivně také dokončil cyklus Má vlast. Operu Viola už ale dokončit nestihl.

Zajímavým exponátem v Památníku Bedřicha Smetany je naslouchadlo, které slavný skladatel používal po ztrátě sluchu. Naslouchadlo vypadá jako hudební nástroj

Smetanův klavír stojí v prvním patře jabkenické myslivny dodnes. Salón vypadá tak, jako by si slavný skladatel vyšel před malou chvílí na procházku. Vystavena je i řada autentických předmětů, které Smetana používal. Údiv tady často vzbuzuje Smetanovo naslouchadlo, které připomíná hudební nástroj. Téměř půl metru dlouhá trubka ale nebyla příliš praktická a Smetana ji využíval jen krátkou dobu. Ztráta sluchu totiž postupovala poměrně rychle.

Památník Bedřicha Smetany je otevřený od dubna do září. Pokud sem zamíříte v sobotu 8. června můžete se těšit na 100. ročník hudebních slavností Smetanovy Jabkenice. V 10 hodin dopoledne začíná komentovaná prohlídka. Na zahradě se vystřídá hned několik pěveckých a hudebních souborů. Návštěvníci se mohou těšit také na vyjížďky kočárem.