Během léta o ledviny dbejte dostatečným pitným režimem

15. červen 2022

Ledvinové kameny vznikají postupně. Hlavní příčinou je nedostatečný pitný režim a přemíra alkoholu. Velkou roli ale hrají i genetické dispozice. Ke vzniku ledvinových kamenů může přispět i konzumace některých potravin.

Léto je před námi a s ním nejen čas pro posílení naší fyzické kondice, ale také období častějších setkání s přáteli. S tím jde ruku v ruce i větší konzumace alkoholu. Kvůli vysokým letním teplotám je nutný větší pitný režim.

Přemíra alkoholu a na druhé straně nedostatek tekutin vždy zatěžuje ledviny. Postupná zátěž může vést až k ledvinovým kamenům. Abychom k nim nedospěli, znamená to ledviny „prolévat“. Rozhodně ale ne pivem, to spíše odejdou játra

Vysoce koncentrovaná moč je varovným znamením

Hlavním důvodem vzniku ledvinových kaménků je velká koncentrace moči, kdy z nasyceného roztoku vznikají krystalky, které ulpí na sliznici. Na ně se pak nabalují další a z těchto krystalků pak postupně vzniká ledvinový kamínek.

Kaménky nemají stejné složení – záleží na tom, čím je daný roztok moči nasycený. Mohou to být uráty nebo oxaláty a každý typ kamínku pak vypadá trochu jinak.

Typ ledvinových kamínků může způsobit i naše strava

Urátové kamínky jsou hladké a kulaté, ale i ty mohou projít z ledvinové pánvičky do močových cest a ucpat je. V tom případě pak vzniká ledvinová kolika.

Oxalátové kamínky naopak s nadsázkou vypadají jako ježek, mají ostré krystalky, které mohou sliznici značně poškodit a porýpat. U oxalátových kamínků není vhodné jíst špenát, rebarboru, rajčata, čokoládu i uherák.

Urátové kamínky zase vznikají z přemíry čočky a tvrdého alkoholu. Vznik daného typu kaménku ale více ovlivňují genetické dispozice. Záleží, na co trpěli naši předci. Ledvinové kameny většinou překvapí. U pacienta se může objevit krev v moči, bolesti nebo ledvinová kolika.

Funkci ledvin ale ledvinové kameny neovlivňují

Ledviny fungují normálně i v případě, že již obsahují ledvinové kameny. Problém nastane pouze ve chvíli, kdy se kameny zvětší a z ledvinové pánvičky vyplavou do močovodu a tam působí problémy. Mohou ucpat odchod moči, ledvina se pak může nafouknout a může být poškozena.

Na léčbu kamenů se nejčastěji používá rázová vlna, která se nasměruje přímo do kamínku, rozdrtí ho a přirozenou cestou pak odejde z těla. Pokud je kamen větší, většinou pak není jiná cesta než operace.

Během léta o ledviny dbejte

Mnozí mají už na ledvinové kameny zaděláno. Léto je z tohoto hlediska důležité období, kdy můžeme ledvinové kameny buďto zažehnat, nebo si je doslova přichystat na podzimní období.

V létě se podstatně více potíme, více tekutin také vydýcháme, a je proto opravdu nutné na své ledviny myslet a dostatečně pít. Ideálně 2 až 3 litry nealkoholických tekutin denně. Ideální je popíjet průběžně přes den. Moč pak bude naředěná, nebude koncentrovaná a ledvinová kolika se vám z daleka vyhne.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...