Bolest se dá léčit

Nikoho nepřekvapí, že operace se provádí v místním nebo celkovém znecitlivění, takže pacient buď během výkonu spí nebo si může bez problémů s operatérem povídat, aniž by vnímal, co se v jeho těle děje. Bolest ale nemusí být jenom spojena s konkrétním zásahem lékaře. Někdy bývá krátkodobá, někdy dlouhodobá. O tom více MUDr. Jitka Fricová z Centra léčby bolesti VFN v Praze.

Paní docentku najdeme na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Jak to dělá, aby své pacienty účinně a zároveň bezpečně zbavila bolesti, nám řekne v dnešním podcastu.

Zastává pravidlo „go low and slow“. Také ví, že není bolest jako bolest. Na pásový opar, který vyvolává typickou neuropatickou, vám dá gabapentin a vynechá opiáty. Jindy ale po nich sáhne. Dá se intenzita bolesti měřit? Odpovědi se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Poslechněte si více v podcastu.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.