Češka napadená útočníkem v Egyptě je ve stavu klinické smrti, oznámilo ministerstvo

26. červenec 2017

Češka, kterou 14. července v egyptské Hurghadě pobodal útočník, je ve stavu klinické smrti. Ve středu to oznámilo ministerstvo zahraničí.

„Podle výsledků CT vyšetření, které proběhlo ve středu dopoledne, egyptští lékaři konstatovali, že mozek pobodané pacientky prakticky není zásobován krví," uvedlo ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

Smutnou zprávu potvrdil český odborník na místě, který celý průběh vyšetření sledoval. „Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními,“ popsal v prohlášení ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

„Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž. Medicína, bohužel, není všemocná,“ dodal Kolouch.

„V tuto chvíli pacientku není možné převážet. Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog. Na místě s pacientkou zůstává český lékař. S ohledem na těžkou životní situaci rodiny neposkytujeme v tuto chvíli žádné další podrobnosti o příletu," uvedlo dále ministerstvo.

Šestatřicetiletá žena z Rakovnicka byla zraněna 14. července, když mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další lidé utrpěli zranění. Česká turistka utrpěla dvě bodné rány, jednu do zad a jednu do nohy. O tom, že je zdravotní stav zraněné Češky kritický, informovalo už v úterý české ministerstvo zdravotnictví.

autoři: mac , lum , hnn
Spustit audio