Čtvrtek: Světový den meteorologie

23. březen 2017

Hraje ve vašem životě počasí nějakou zásadní roli? Sledujete předpověď počasí pravidelně? Řídíte se předpovědí počasí např. při výběru termínu dovolené? Jak souvisí změny počasí a případné výkyvy počasí s vaší náladou, máte osobní zkušenost? Pokud ano, tak jakou? Jaký vliv počasí na přírodu jste kolem vás v posledních letech zaznamenali? Jak se počasí změnilo od dob vašeho dětství?

Světový den meteorologie byl vyhlášen jako připomínka dne 23. března roku 1950, kdy vznikla Světová meteorologická organizace. Československo bylo v té době jedním ze zakládajících členů. Právě tato organizace se stává zvláštním odborem Organizace spojených národů pro oblast meteorologie, hydrologie a další související fyzikální vědy. Tento den bychom mohli pro laickou veřejnost nazvat Světovým dnem počasí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.