Historie útrpného práva ožívá v podzemí hradu Loket. Ze sklepení se line děsivý křik a sténání vězňů

6. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrad Loket v noci

Hrad Loket je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Karlovarském kraji. Jako jeden z mála hradů je návštěvníkům otevřený po celý rok. Ti zde mohou navštívit hned několik zajímavých expozic. K té nejatraktivnější patří beze sporu expozice útrpného práva.

Tato jedinečná a velmi sugestivní výstava vznikla v místech, kde dříve skutečně bývalo vězení. To fungovalo přibližně 150 let až do roku 1948. V několika kobkách je názorně předvedeno, jakým způsobem bylo během středověku útrpné právo vykonáváno. Nezvyklou podívanou v podání pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců. Nechybí ani popis jednotlivých mučicích praktik a jejich účinků na trestance.

Jednu z kobek obývá také loketské strašidlo Strakakal, který je prý postrachem rozcuchaných dětí. Údajně je po hradě honí s kartáčem na vlasy a ty neučesané za trest plácá knihou po zádech.

Další loketské expozice jsou podstatně klidnější. V hradních sálech najdete třeba cennou historickou sbírku porcelánu či zbraní. K dalším zajímavostem patří vzácný loketský meteorit, který je součástí rozsáhlé mineralogické výstavy. Za zmínku ale stojí i další hradní expozice. Například sbírka dobového nábytku z 18. až 20. století, cínařská expozice nebo ukázka staré loketské lékárny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.