Hrál fotbal, zkoušel atletiku, ale nakonec si vybral rallye. Dnes patří Miroslav Číž k nejlepším ve své třídě

7. listopad 2023

Fotbal, atletika a nakonec rallye. Takový je sportovní příběh 28letého Miroslava Číže z Ledců na Mladoboleslavsku. Dnes patří k pravidelným účastníkům republikového šampionátu a k nejlepším ve své třídě. Lásku k motorům a závodění získával přitom od malička, soutěžím přicházel na chuť už u počítače. Jeho příběh přináší redaktor Pavel Petr.

„Když jsem byl větší, tak jsem si třeba koupil Xbox. Hrál jsem tyto počítačové hry a bavilo mě to. No a jednou jsme se s tátou shodli, že by bylo dobrý pořídit si nějaký auto. Tak jsme si koupili favorita a s tím jsme párkrát blbli. O pár let později jsme si pořídili oktávku a začali jezdit amatérské soutěže,“ popisuje Miroslav Číž své začátky.

Teď jezdí stabilně mistrovství České republiky. Měl se a má od koho učit. Na Mladoboleslavsku se totiž Rallye Bohemia jezdí každý rok. Fandil Janu Kopeckému, Václavu Pechovi, Filipu Marešovi nebo Věroslavu Cvrčkovi. Teď se s nimi potkává přímo ve startovním poli.

„Jezdíme třídu RC čtyři dva poslední dva roky. Je to bývalá bývalá třída šest, je to jedna šestka atmosférická, má to 190 koní. Je to taková malinká hračka,“ popisuje jezdec svůj speciál. I s tou malinkou hračkou začal ale sbírat úspěchy.

Jezdec rallye Miroslav Číž

Hned od svého prvního startu podává stabilní výkony, pravidelně se objevuje v cíli závodů. Dokázal letos vyhrát třídu a v Peugeot Rallye Cupu skončil druhý. Rally má ovšem jen jako koníček.

„Určitě bychom chtěli dosáhnout nějakého lepšího výsledku a dostat se někam, abychom se mohli závodění víc věnovat. Bohužel to ale máme spíš jako koníček, takže se snažíme dělat co nejvíc pro to, abychom měli ty nejlepší výsledky,“ konstatuje závodník.

Neobejde se pochopitelně také bez navigátora. Od Rallye Bohemia vedle něj usedá Jaroslav Novák. Spolu tak do budoucna mohou střádat plány právě na atak nejvyšších příček ve své třídě.

Automobilový sport ale všeobecně není nejlevnější záležitost. Kromě auta jsou to třeba náklady na startovné a další. Jak Miroslava Číže ovlivňuje jeho aktuální možné cenové rozpětí a jaké má plány do budoucna? Poslechněte si v reportáži Pavla Petra.

autoři: Pavel Petr , JMys
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.