Husita

23. červenec 2004

Včera jsem mluvil souvislosti houseru jako ústřelu o housek s pojmenováním husa a konstatoval jsem, že i příjmení vynikající postavy českých dějin Jana Husa s husami, i když složitě, souvisí. Na dnešek jsem slíbil husity, tedy dnešní pojmenování přívrženců tohoto reformního kněze.

V minulé větě jsem řekl, že jde o dnešní pojmenování a musím to zdůraznit. Není to totiž tak, jak si určitě většina z nás myslí, že by si Husovi přívrženci, z hrdosti na svého učitele, dali jméno husité. Slovo husité v dobách po Husově smrti žádné čestné označení nebylo. Naopak, byla to nadávka, kterou Boží bojovníky - tak si totiž sami říkali - častovala nepřátelská Evropa. Sami husité toto pojmenování nesnášeli, a to tak silně, že jako podmínku své účasti na Basilejském koncilu si výslovně dali, že se jim při jednání nebude říkat husité, že to odporné slovo ani nepadne.

Michal Novotný

V čestné pojmenování se původní nadávka změnila až v literatuře, až v době, když už žádný husita dávno nežil. Ostatně takových případů, že se nadávka změnila v docela normální nebo dokonce čestné označení je víc. Ani vzbouření Chodové v 17. století si neříkali psohlavci ? psohlavec byla jedna z nejhorších nadávek, která se v té době dala použít. Psohlavec byl něco jako nestvůra. Člověk s psí hlavou... Odporné. Až v 19. století se pojmenování vzbouřených Chodů slovem psohlavci, vzaté asi z dobových zpráv jejich nepřátel, ujalo jako neutrální označení. Jirásek pak svým románem a Aleš svými kresbami údajných praporů s psí hlavou ho zpopularizovali tak, že ho cítíme jako čestné označení. Komunisté tu vymyšlenou psí hlavu dokonce dali na výložky pohraničníkům. Kozina a Boží bojovníci by se divili, jaké tradice si to vymýšlejí jejich potomci.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.