Jak končí Sukot, Židovská komunita a restituce a Film Krajiny Otty Dova Kulky

20. říjen 2019

Připomeneme židovský svátek Sukot. Stanovisko židovské komunity k protiústavnosti zdanění restitučních náhrad. Film Předposlední svoboda - Krajiny Otty Dova Kulky.

Dnes končí sedmidenní Svátek stanů, hebrejsky Sukot. Provází ho zvláštní symbolika.  Podrobnosti se dozvíte od Leo Pavláta.

Ústavní soud České republiky

Ústavní soud v tomto týdnu označil zdanění finančních náhrad z církevních restitucí za protiústavní. Nález Ústavního soudu přivítala opozice i církve a také Federace židovských obcí. Její tajemník Tomáš Kraus pro ČTK podotkl, že verdikt je povzbudivý. Zároveň prohlásil, že zamýšlené kontroverzní zdanění provázela určitá míra cynismu, byla to hra a ten, kdo je morálně poškozen, je církevní strana. Pro Český rozhlas uvedl, že otázka židovského majetku je specifická a značně citlivá a Židé se zákonem o zdanění náhrad cítili poníženi a zrazeni. Více v příspěvku Evy Hůlkové.

Mezi říjnové premiéry v Česku patří také film německého režiséra Stefana Aucha   "Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky." Renomovaný historik byl jako devítiletý chlapec internován v terezínském ghettu a odtud deportován do tábora smrti v Osvětimi-Březince. Podstatnou část svého života poté zasvětil studiu nacismu a holocaustu. Osobní zážitky ho přesto neustále dohánějí a připomíná se mu hluboké dětské trauma, se kterým se dodnes úplně nevyrovnal. V současnosti žije v Izraeli a je emeritním profesorem na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Na premiéře filmu byla Daniela Brůhová.

autoři: Tomáš Töpfer , mrk
Spustit audio