Jak se vyhnout problémům se žlučníkem? Držte se známého přísloví

26. duben 2018

Na vánoční nebo velikonoční hody si nejspíš už těžko vzpomenete, ale váš žlučník z nich možná má stále hrůzu. Pokud trpíte po jídle problémy se zažíváním, sami nepoznáte, jestli se jedná pouze o podrážděný žlučník nebo už o žlučníkové kameny.

Po jídle se obvykle do 20 min ozývá bolest v oblasti pravého podžebří nebo žaludku. Diskomfort trvá určitou dobu dle individuálních problémů, ale v počátku spontánně mizí. Pokud nic nezměníte a žijete dále nezdravě, potíže se žlučníkem se začínají prohlubovat, jsou častější a trvají déle.

Ve výsledku nutí k užití různých ulevujících medikamentů. Tím si ale od problémů pomůžete pouze krátkodobě, jelikož nevyřešíte příčinu. Pokud se problémy objevují častěji, je nutné navštívit lékaře. Mezi základní příčiny komplikací se žlučníkem patří stres, konzumace nezdravých jídel, kouření, přemíra kofeinu a alkoholu.

Podrážděný žlučník, jeho zánět nebo žlučníkové kameny?

Navenek se vše projevuje stejně, někdy pouhé podráždění trápí více než klidný kamínek v oblasti žlučových cest nebo žlučníku. Sami nepoznáte, jestli se jedná pouze o podrážděný žlučník nebo o žlučníkové kameny. Když se stav dlouhodobě nelepší, absolvujte celkové vyšetření zažívacího traktu. Jedná se o standartní krevní vyšetření, vyšetření ultrazvukem se zaměřením na žaludek a podjaterní krajinu.

Zároveň se přijmou režimová opatření, kterými zamezíte zhoršování, to znamená celkově snížit příjem potravy, jíst méně ale častěji, nejíst riziková jídla. Zároveň je vhodné naučit se režim, kterým se budete řídit, pokud potíže nastanou. Zkrátka musíte vědět, co dělat, aby se vám ulevilo. Jakmile jsou hotová vyšetřen, a je známá přesná diagnóza, je nutné se výsledku přizpůsobit.

Pokud se jedná skutečně o žlučníkový kámen, jediný skutečný typ léčby představuje operace. Při prvním záchvatu a prokázání žlučového kamene ale na ní nemusíte hned přistupovat. Je dobré nejprve nastolit určitý režim, který eliminuje zátěž žlučových cest a žlučníkových potíží. Pokud se ale záchvaty opakují i při menší intenzitě zátěže, není už na co čekat a je dobré přistoupit k operativnímu řešení. Dnešní medicína umí zákrok řešit velmi dobře a rychle.

MUDr. Petr Grenar

A jak se žlučníkovým problémům vyhnout? Stačí dodržovat lidovou moudrost: Jez do polosyta, pij do polopita a vyjdou ti naplno léta.

Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic!

Spustit audio