Jana Hůlková: V Nemocnici Mělník léčíme pacienty s lymfedémem
S primářkou rehabilitačního oddělení Nemocnice Mělník MUDr. Janou Hůlkovou jsme mluvili o léčbě lymfedému.
Povídali jsme si o příčinách vzniku tohoto onemocnění. Věnovali jsme se k tomu, jak může lymfedém komplikovat člověku život. Zaměřili jsme se na to, jak fungují v rámci léčby lymfodrenáže.
Lymfedém patří mezi celoživotní onemocnění. Tento druh otoku může být buď vrozený, nebo získaný – nejčastěji po úrazech a operacích, obzvláště z důvodu nádorového onemocnění.
Nejznámějším příkladem je otok horní končetiny a často i hrudníku po některých operacích nádorů prsu, kde je často nutné odstranit i příslušné lymfatické uzliny. Lymfedémem mohou trpět i lidé, kteří prodělali kožní onemocnění lidově nazývané růže.
K čemu přesně v těle dochází?
Při tomto onemocnění dochází k poruše lymfatické drenáže. Znamená to, že se naruší odtok lymfatické tekutiny z některé části těla a nastává její následné městnání. Nejčastěji bývají postiženy dolní a horní končetiny i přilehlé části trupu.
Nemocnice Mělník, konkrétně rehabilitační oddělení, nabízí manuální lymfodrenáž doplněnou přístrojovou lymfodrenáží. Do komplexní léčby patří také léčebná tělesná výchova a bandážování, podle charakteru a rozsahu lymfedému kompresivní punčochy, návleky nebo vícevrstevná bandáž.
Jak dlouho ošetření trvá
Manuální lymfodrenáž probíhá minimálně 60 minut, přístrojová, která navazuje, pak dalších 30 až 60 minut. Pacienti tedy stráví nemocnici jeden a půl až tři hodiny, podle rozsahu lymfedému a kombinace léčebných procedur. Léčba je v Nemocnici Mělník zatím ambulantní a hradí ji zdravotní pojišťovny.
Zdroj informací: Nemocnice Mělník
Reprízováno 2. srpna 2013.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.