Jana Sladká Ševčíková o bulimii

13. únor 2012

Se zakladatelkou a předsedkyní Rady sdružení Občanského sdružení Anabell PhDr. Ing. Janou Sladkou Ševčíkovou jsme hovořili o lidech, kteří trpí bulimií.

Mluvili jsme o příčinách vzniku této poruchy příjmu potravy. Probírali jsme i příznaky bulimie. Povídali jsme si o psychických potížích lidí, kteří ji mají. Věnovali jsme se také tomu, kde mohou hledat pomoc. Hovořili jsme i o tom, jak dlouho trvá léčba bulimie a co rozhoduje o tom, jestli je úspěšná.

Bulimie patří do skupiny poruch příjmu potravy. Projevuje se záchvatovitým přejídáním, které obvykle střídá úmyslné zvracení nebo vyvolávání průjmu. Cílem takového člověka je, aby zůstal stále štíhlý.

Bulimie se nejčastěji projevuje u žen do 30 let věku. Mívají ji ale také muži. V poslední době její výskyt stále stoupá. K rizikovým faktorům vzniku bulimie patří trendy moderní společnosti, genetika, nízké sebevědomí, workoholismus i sexuální zneužívání.

Reprízováno 18. července 2012.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.