Je jí teprve 15 let a už je nejlepší na světě. Včelařka Helena Bendová zvítězila v letošním Mezinárodním setkání mladých včelařů

11. říjen 2023

Málokterá 15letá slečna může říct, že získala zlatou medaili na mistrovství světa. A navíc, ne ve sportu. Helena Bendová z Tožic na Benešovsku je totiž nejlepší na světě ve včelaření. Její příběh přináší redaktorka Věra Hájková.

Helena Bendová získala ve včelaření už řadu ocenění. Několikrát se umístila mezi prvními v české celostátní soutěži Zlatá včela. Letos se svými kolegy Adélou a Lukášem zúčastnila největšího mezinárodního setkání známého pod zkratkou IMYB, tedy Mezinárodní setkání mladých včelařů a náš tým soutěž vyhrál.

Mladá včelařka popisuje, jak takové mistrovství světa ve včalaření probíhá. „Tak první den jsme tam přijeli, ubytovali jsme se ve starém klášteru poblíž Lublaně a další den už byl soutěžní. Měli jsme disciplíny jako jsou mikroskopy, praxe, botanika a poznávání medu. Soutěžící tam byli z Indie, Anglie, Walesu, z Finska, tuším i z Holandska.“

Včelařka Helena Bendová s tatínkem

Na životě včel obdivuje Helena mnoho věcí a moc jí chutná i med. „Baví mě, jak ty včely pracují, protože jsou hrozně pilné a pracují v kolektivu. A ani nepracují samy za sebe, ale jsou jako organismus. A třeba když je jedna včela nemocná, tak se obětuje a radši umře někde venku, než aby nakazila zbytek včelstva,“ přibližuje zajímavosti ze svého koníčka.

Otec Helence u včel už jen asistuje

Ke včelaření přivedl Helenu její tatínek, i když netušil, že se pro ni stane tak velkým a úspěšným koníčkem. „Já jsem Helenku vzal párkrát ke včelám, ale postupně začala naše včelaření táhnout a já už jsem jenom takový přísedící,“ říká s úsměvem otec.

Na úspěchy své dcery je samozřejmě pyšný. „Cítím hrdost, ale zároveň je mi trochu stydno, protože já bych to nedal.“

Včelařka Helena Bendová s tatínkem

A radost z vítězství ve světové soutěži má také učitel Heleny a vedoucí včelařského kroužku Miroslav Dvořák.

„Tak samozřejmě jsem byl dojatý, protože takový úspěch jsme ještě nikdy měli. Poznáte v dětech, že mají pro včelaření talent a musí mít pro to vlohy. A u této holčiny se to rozhodně dalo velmi rychle poznat, hlavně její nadšení a zapálení.“

Včelaření se chce Helena Bendová věnovat i dál. Proto si vybrala ke studiu Střední zemědělskou školu v Benešově, která má vlastní úly.

Které moderní technogie při včelaření Bendovi používají? A co všechno mohou jejich prostřednictvím v úlech zjistit? Poslechněte si v reportáži.

Český rozhlas Region – Milujeme střední Čechy

autoři: Věra Hájková , JMys
Spustit audio