Jiří Honiss: zachránce kapliček a božích muk v česko-rakouském pohraničí
V česko-rakouském pohraničí se u polí i v hlubokých lesích nachází spousta drobných opuštěných sakrálních staveb, které tam lidé stavěli od 17. do začátku 20. století. Většina z nich vzala za své po komunistickém puči v roce 1948, a poté při kolektivizaci v 50. letech minulého století.
Laureát titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ Jiří Honiss se léta věnuje lidové podmalbě na skle, specifické technice malby na rubovou stranu skla za studena, která se zrodila v Byzatské říši, odkud se dostala ve 13. a 14. století do klenotnických dílen v Itálii a odtamtud se rozšířila po celé Evropě, kde díky sklářům zlidověla.
Jiří se rozhodl spolu se svými přáteli nejpoškozenější kapličky a boží muka zachránit a vrátit do otevřené krajiny kousek krásy a duchovna. Poslechněte si reportáž za zvuků starodávných písní v podání souboru Musica Bohemica.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.