Kladenské divadlo povede režisérka Irena Žantovská, herci výběr nové šéfky kritizují a vyhlásili stávkovou pohotovost

12. srpen 2019 17:27

Odvolaného jednatele Městského divadla Kladno Jana Krafku střídá režisérka Irena Žantovská. Rozhodli o tom v pondělí  kladenští radní.  Žantovská byla jediná, která se do konkurzu přihlásila. Herci postup vedení města kritizují a ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost. Podle uměleckého šéfa Jaroslava Slánského neakceptují ani odvolání Krafky, ani jmenování Žantovské.

Komise považuje Irenu Žantovskou za vhodnou kandidátku. "Měli jsme ulehčené rozhodování, protože se do výběrového řízení přihlásil jen jeden kandidát. Ale tím nechci její hodnocení nijak snižovat," řekl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS), který byl dočasně řízením divadelní scény pověřen. Žantovská nastoupí 19. srpna. 

Kladenští divadelníci ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost. Nesouhlasí totiž se jmenováním nové jednatelky. Tu městští radní vybrali do funkce v pondělí. Nikdo další se do výběrového řízení nepřihlásil. Pracovníci divadla to podle předsedy odborů kladenských divadel Tomáše Hrona považují za netransparentní a uspěchané. "Chtěli jsme pokračovat pod jednatelem Janem Krafkou, chtěli jsme, aby bylo zrušené výběrové řízení, které dopadlo naprosto groteskně. Pokud tyto podmínky nebudou vyslyšeny, vstoupíme do tvrdé stávky. To znamená, že nebudeme ani hrát," vysvětlil Hron.  

Soubor se změnou nesouhlasí

Umělečtí šéfové kladenských divadel kritizovali výběrové řízení pro uspěchanost a načasování do divadelních prázdnin. "Hlavně jde o to, že transparentní výběrové řízení provedeno v době dovolených a divadelních prázdnin ukázalo, že se přihlásil pouze jeden člověk, přišla jedna obálka a to byl absolutní vítěz," reagoval umělecký šéf Jaroslav Slánský.

Původního jednatele divadel Jana Krafku odvolalo vedení města krátce před začátkem prázdnin, a to pro ztrátu důvěry v jeho manažerské ekonomické dovednosti. "Zatímco ještě v roce 2016 činila ztráta společnosti DK přes 31,1 mil. korun, v loňském roce již vykázala schodek o téměř 25 mil. vyšší," uvedl magistrát v tiskové zprávě. Zároveň pochválil personální stabilizaci souboru i vyšší návštěvnost. Jiránek poznamenal, že pro Krafku počítají s vytvořením pozice personálního ředitele.

Umělecký soubor jak hlavní divadelní scény, tak divadla Lampion s vyjádřením města nesouhlasí a považují ho za účelový. Stejně jako Krafka argumentují, že hospodaření prošlo auditem i schválením městské rady. "Všechny tři audity, které jsem absolvoval, proběhly naprosto v pořádku," uvedl odvolaný Jan Krafka pro Českou televizi. Roční účetní závěrku společnosti Divadla Kladno s.r.o. ke dni 31. 12. 2018 schválili radní i na svém zasedání letos 20. května.   

Situace se opakuje

Napjatá situace v kladenském divadle není ojedinělá. Podobnou prožíval umělecký soubor  před čtyřmi lety, kdy po "dohodě" odešel šéf souboru Daniel Přibyl. Rada města po jeho odchodu pověřila vedoucího oddělení právních subjektů, kultury, tiskových a administrativních agend magistrátu Ladislava Pavlíka zajištěním správy nově opraveného objektu Městského divadla, koordinací zkušebního provozu a sestavením plánu využití objektu divadla, včetně sestavení dramaturgického plánu, a jeho realizací.

Od roku 2016 se následně stal uměleckým ředitelem kladenského divadla herec Jaroslav Slánský - a to bez výběrového řízení. Také Jan Krafka, který v září 2016 ve funkci nahradil tehdejší ředitelku Blanku Bendlovou, byl do funkce ustaven bez výběrového řízení. 

Spustit audio