Kladenský muzejní orchestrion opět zahraje návštěvníkům. Náročná oprava hrací skříně trvala 2 roky

14. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hudební skříň zdobí malovaná skla i medaile z roku 1904

V těchto dnech restaurátoři dokončili práce na muzejním orchestrionu. Stoletá hrací skříň čeká v přízemí Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. Pracovníci muzea se už těší, až orchestrion zahraje prvním návštěvníkům.

„Zatočíme kličkou a nastavíme písničku,“ ukazuje ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka, jak takový orchestrion funguje. Do otvoru na boku skříně vhazuje pětikorunu a historický nástroj rozezvučí celé přízemí veselou melodií. „Je to orchestrion, který vyrobila firma Klepetář v Praze. Prošel dvouletým restaurováním, což jsem velmi rád, protože ten orchestrion sice hrál, ale už to bylo trošku horší a navíc začaly odcházet hrací válce.“

Kladenský orchestrion vypadá podobně jako slavný orchestrion z televizního seriálu Chalupáři. Zdobená velká skříň ukrývá důmyslný mechanismus, který dokáže hrát zároveň na klavír, bubínek, činel a triangl. Podobné orchestriony stávaly v hospodách. Tyto hudební automaty později nahradily modernější juke boxy.

Najít někoho, kdo by uměl složitý mechanismus opravit, není snadné. „Je jediný restaurátor pan Radek Janoušek z Liberce, který má licenci na opravy těchto strojů,“ vysvětluje Zdeněk Kuchyňka. Dodává, že na stroji pracovali i další odborníci. Šikovnýma rukama restaurátorů prošla malovaná okna, zničené součástky i dřevěná skříň.

 

Do Sládečkova vlastivědného muzea se tento zajímavý kousek dostal někdy v 70. letech. Dnes už nikdo neví, kde tento orchestrion stával. Tajemstvím zůstává obestřený i jeho původní majitel. Oprava muzejního orchestrionu se uskutečnila díky grantu Ministerstva kultury a příspěvku Středočeského kraje. Přišla na 210 tisíc korun.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas Region
Spustit audio