Kopanice - kraj lidových čarodějek a ryzí přírody

17. červenec 2021

Lidové čarodějky, divoký a drsný kraj Bílých Karpat, krásné kroje, písně i kouzla - to všechno jsou moravsko-slovenské Kopanice, oblast kolem vesnic Starý Hrozenkov, Žítková a Vyškovec, region, proslulý lidovými čarodějkami, kterým se říká Bohyně. Z čeho tyto ženy čerpaly, co všechno uměly, v jakých knihách se o nich píše a fungovala jejich kouzla?

Mají účinek ještě dnes? A jak se žije vnučce poslední z Bohyní? Krajem Bohyní se vydáme s etnografem Pavelm Popelkou, spisovatelem Jiřím Jilíkem a s folkloristkou Helenou Vystrčilovou, hrát a zpívat budou Vlasta Grycová, Lubomír Málek, Horymír Sušil a Lydie Gabrhelová a BROLN, Olšava a Gajdoši z Kopanic.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.