Kytarový virtuos Lubomír Brabec: Na housle se holka sbalit nedá

21. únor 2020

Lubomír Brabec je věhlasný koncertní kytarista. Spolupracuje s nejznámějšími zpěváky a hudebníky, a to nejen z oblasti klasické hudby, ale i populární. Koncertuje po celém světě, zároveň je známý i jako dobrodruh. Velkou publicitu sklidil například jeho koncert v Antarktidě, na kytaru hrál už i pod vodou.

Kytarista Lubomír Brabec začínal s hudbou už v dětství, ale prvním nástrojem, na který se učil hrát, byly housle. Až později se mu povedlo přemluvit tatínka, aby mohl přejít na kytaru. Bylo mu v té době kolem třinácti let, a jak s úsměvem říká: „Na housle se totiž žádná holka sbalit nedala.“

Hře na kytaru se Brabec začal učit u profesora Knoblocha a díky němu se do kytary úplně zbláznil. Tatínek mu potom dovolil, aby pokračoval na konzervatoři, ale s pod podmínkou, že bude ke kytaře studovat ještě skladbu a lesní roh. Mistrovská studia nakonec Brabec završil v Británii na Royal Academy of Music a v Early Music Centre.

Housle jsou podle Lubomíra Brabce také úžasný nástroj a ideální právě pro mladé začínající hudebníky: „Každé dítě by se mělo naučit noty a hrát na nějaký hudební nástroj, v počátcích ideálně na housle nebo na klavír. Když jsem byl malý kluk, kluci běhali v parku, ale já musel cvičit. Tatínek nade mnou stál a říkal: ‚Musíš si pět minut zahrát, až potom můžeš jít ven.‘“

Dobrodruh, jachtař, lyžař, potápěč i cestovatel

Xavera zajímalo, zda je těžší hrát ve světoznámých koncertních síních, nebo v Antarktidě. Lubomíra Brabce totiž proslavil také první, vůbec nejjižnější koncert klasické hudby v historii, který odehrál u ostrova Nelson. Koncert nahrávala japonská televize a měl velký mediální ohlas: „Těžší je to paradoxně v klasické koncertní síni, kde musí být vše naprosto správně. V extrémních podmínkách se dá leccos prominout,“ vysvětlil kytarista.

Hudební mistry si většinou představujeme pouze v elegantním oblečení, ale v případě Lubomíra Brabce by to tak úplně nemohlo platit. V soukromém životě je totiž vášnivý vodák, cestovatel, potápěč, jachtař, skialpinista i jezdec na koni a rád překonává extrémy: „Mám dobrodružnou povahu, díky ní jsem vlastně nabídku na koncert v Antarktidě dostal. Vyzkoušel jsem si totiž, podle knihy o přežití v extrémních podmínkách od polárníka Jaroslava Pavlíčka, na vlastní kůži pobyt v horách při -20 °C. Nedlouho po té jsem to Pavlíčkovi vyprávěl a on mi řekl: ‚Ty jsi náš člověk, pojedeš hrát do Antarktidy.‘“

Lubomír Brabec hrál na kytaru na nejrůznějších místech světa, jednou dokonce i pod vodou, i když jenom jako. Na hraní pod vodou si pořídil kytaru za 250 korun, ta se samozřejmě po nafocení akce rozpadla. Proč hrál Lubomír Brabec pod vodou a jak to celé dopadlo, zjistíte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.