Lužec: nádraží na ostrově

6. červen 2019

Na území Středočeského kraje není příliš mnoho ostrovů. Jeden z ostrovů má ovšem své nádraží. Trať z Vraňan do Lužce nad Vltavou měří pouhých 3 170 metrů a původně šlo o nákladní odbočku z hlavní tratě z Prahy na Ústí nad Labem. Nákladní doprava na ní fungovala od roku 1887, osobní vlaky přibyly daleko později.

Mezi lety 1902 a 1905 vyrostl mezi Vraňany a Mělníkem hořínský plavební kanál a většina Lužce i s nádražím se octla mezi Vltavou a kanálem. Lužec je tedy skutečné ostrovní nádraží. S pevninou místní spojují celkem tři mosty, v samotném Lužci jsou dva, jeden silniční a jeden železniční.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.