Magistra Edwarda Kelleyho si asi většina z nás vybaví jako alchymistu z filmové komedie Císařův pekař a Pekařův císař

22. září 2023

Magistr Edward Kelley skutečným vzdělancem nikdy nebyl. Vyučil se pouze lékárníkem. Univerzitní studia na Oxfordu nikdy nedokončil, přesto magisterský titul běžně používal. 

V mládí se prý dopustil dvou podvodů v advokátní kanceláři, za což mu údajně uřízli obě uši. O tomto trestu neexistuje žádný důkaz a jde tak nejspíš jen o mýtus.

Angličan Edward Kelly cestoval po Evropě a toužil i po přízni císaře Rudolfa II., za kterým přijel do Prahy v srpnu roku 1584. Nejdřív se zdál císaři podezřelý, postupně ale získal jeho důvěru. Přímo před jeho očima totiž provedl svůj osvědčený trik – s pomocí speciální rtuti prý dokázal proměnit jakýkoliv kov ve zlato.

Kelley byl vysoký, štíhlý a nosil dlouhé vlasy i plnovous, zkrátka dokonalý prototyp černokněžníka. Ve skutečnosti byl ale podvodník. O císařovu přízeň přišel zřejmě kvůli nedovolenému souboji a žil pak na hradě Most v domácím vězení. Při pokusu o útěk se zranil, a než aby strávil zbytek života jako mrzák, raději se otrávil lektvarem, který si sám namíchal.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.