Manželé Královi obývají nejmladší tvrz v Čechách. V Libušíně si vytvořili vlastní svět uprostřed přírody

12. duben 2022

Nejmladší tvrz v Čechách najdete v Libušíně na Kladensku. Na zelené louce ji společnými silami budují manželé Královi. Provozují tam jezdecký klub, pořádají tábory i historické bitvy. Snaží se žít v souladu s přírodou a dělit se s ostatními o zážitky s jejich zvířecími kamarády.

V Libušíně si mohou lidé odpočinout od ruchu města. Markéta a Josef Královi si vysnili svůj svět, kde se peče v peci, topí se dřívím a domem se linou tóny, které vycházejí ze starobylého harmonia. Návštěvníci mají problém uvěřit, že tvrz stojí na loukách za Libušínem zhruba 10 let a je to vlastně novostavba. „ My jsme milovníci historie, takže u nás nenajdete nic moderního,“ usmívá se Markéta Králová, která právě suší pečivo na peci v hlavní obývací místnosti.

Koně z tvrze Libušín mají využití při práci v lesích a na loukách

Královi tvrz budují přesně podle svých představ a postupně ji zařizují nevšedními kusy nábytku. Obrovská ložnice je vytápěná romantickým krbem. Z kuchyňských oken je vidět na malý rybníček, včelí úly a na stáje, které kromě koní obývají také kozy, kráva a hejno slepic. Majitel tvrze s nadsázkou říká, že koně nebydlí u nich, ale oni u koní. „Kromě toho, že s nimi pracujeme v lese, tak pořádáme množství zájmových kroužků. Učíme jezdit na koni a ve všední den odpoledne tady bývá pěkný mumraj,“ rozhlíží se Josef Král po svém království.

Děti na koních nejenom jezdí, ale také se učí o koně pečovat, zkoušejí si základy vozatajství i práci s koňmi v těžkém tahu. Velký zájem je jak o zájmové kroužky, tak také o jezdecké tábory nebo legendární bitvy. Na stole v kuchyni právě leží čerstvě vytištěné plakáty na 29. ročník Bitvy Libušín. Ročník s tímto číslem chystají na tvrzi už potřetí. Kvůli covidové pandemii museli bitvu dvakrát odložit, teď Královi doufají, že to letos konečně vyjde. Bitva Libušín se odehraje 23.dubna 2022.

Spustit audio