Manžele Pavlíkovy daly dohromady závody Spartan

18. únor 2021

Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010, ale jsou stále populárnější. Manžele Michala a Martinu Pavlíkovy z Kutné Hory naučily překonávat i překážky v běžném životě.

Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010 v americkém Vermontu, od té doby se už ale rozšířily takřka do celého světa a jejich organizátoři mají ambice prosadit je i do programu olympijských her. To, co sportovní odvětví, které se inspirovalo drsnou výchovou vojáků ve starověké Spartě, dělá atraktivním, jsou především náročné překážky.

Michal Pavlík z Kutné hory, dřívější fotbalista, se závodům Spartan věnuje od roku 2014 a přibližuje v čem závody spočívají: "Vy běžíte, ať už v tererénu nebo ve městě. Záleží na tom, jak a kde to pořadatelé připraví. Zároveň plníte překážky, které jsou buď povinné, nebo nepovinné. Při jejich plnění nesete třeba kýbl nebo pytel se pískem na zádech."

V případě nesplnění povinných překážek, třeba když spadnete z ručkování nebo nevyšplháte po laně, následují pro závodníky tresty. Nejznámnější trest je velmi náročný, jmenuje se 30 angličáků a Michal Pavlík ho trénuje každý den. Jeho ženu Martinu na závodech nejvíce trápí hod oštěpem, naopak brodění bahnem jí vůbe nevadí. "Nejsem žádná rozmazlená panička," směje se Martina Pavlíková.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.