Manžele Pavlíkovy daly dohromady závody Spartan

18. únor 2021

Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010, ale jsou stále populárnější. Manžele Michala a Martinu Pavlíkovy z Kutné Hory naučily překonávat i překážky v běžném životě.

Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010 v americkém Vermontu, od té doby se už ale rozšířily takřka do celého světa a jejich organizátoři mají ambice prosadit je i do programu olympijských her. To, co sportovní odvětví, které se inspirovalo drsnou výchovou vojáků ve starověké Spartě, dělá atraktivním, jsou především náročné překážky.

Michal Pavlík z Kutné hory, dřívější fotbalista, se závodům Spartan věnuje od roku 2014 a přibližuje v čem závody spočívají: "Vy běžíte, ať už v tererénu nebo ve městě. Záleží na tom, jak a kde to pořadatelé připraví. Zároveň plníte překážky, které jsou buď povinné, nebo nepovinné. Při jejich plnění nesete třeba kýbl nebo pytel se pískem na zádech."

V případě nesplnění povinných překážek, třeba když spadnete z ručkování nebo nevyšplháte po laně, následují pro závodníky tresty. Nejznámnější trest je velmi náročný, jmenuje se 30 angličáků a Michal Pavlík ho trénuje každý den. Jeho ženu Martinu na závodech nejvíce trápí hod oštěpem, naopak brodění bahnem jí vůbe nevadí. "Nejsem žádná rozmazlená panička," směje se Martina Pavlíková.

Spustit audio