Manžele Pavlíkovy daly dohromady závody Spartan

18. únor 2021

Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010, ale jsou stále populárnější. Manžele Michala a Martinu Pavlíkovy z Kutné Hory naučily překonávat i překážky v běžném životě.

Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010 v americkém Vermontu, od té doby se už ale rozšířily takřka do celého světa a jejich organizátoři mají ambice prosadit je i do programu olympijských her. To, co sportovní odvětví, které se inspirovalo drsnou výchovou vojáků ve starověké Spartě, dělá atraktivním, jsou především náročné překážky.

Michal Pavlík z Kutné hory, dřívější fotbalista, se závodům Spartan věnuje od roku 2014 a přibližuje v čem závody spočívají: "Vy běžíte, ať už v tererénu nebo ve městě. Záleží na tom, jak a kde to pořadatelé připraví. Zároveň plníte překážky, které jsou buď povinné, nebo nepovinné. Při jejich plnění nesete třeba kýbl nebo pytel se pískem na zádech."

V případě nesplnění povinných překážek, třeba když spadnete z ručkování nebo nevyšplháte po laně, následují pro závodníky tresty. Nejznámnější trest je velmi náročný, jmenuje se 30 angličáků a Michal Pavlík ho trénuje každý den. Jeho ženu Martinu na závodech nejvíce trápí hod oštěpem, naopak brodění bahnem jí vůbe nevadí. "Nejsem žádná rozmazlená panička," směje se Martina Pavlíková.

zdroj:
Spustit audio