Manžele Pavlíkovy daly dohromady závody Spartan
Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010, ale jsou stále populárnější. Manžele Michala a Martinu Pavlíkovy z Kutné Hory naučily překonávat i překážky v běžném životě.
Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010 v americkém Vermontu, od té doby se už ale rozšířily takřka do celého světa a jejich organizátoři mají ambice prosadit je i do programu olympijských her. To, co sportovní odvětví, které se inspirovalo drsnou výchovou vojáků ve starověké Spartě, dělá atraktivním, jsou především náročné překážky.
Michal Pavlík z Kutné hory, dřívější fotbalista, se závodům Spartan věnuje od roku 2014 a přibližuje v čem závody spočívají: "Vy běžíte, ať už v tererénu nebo ve městě. Záleží na tom, jak a kde to pořadatelé připraví. Zároveň plníte překážky, které jsou buď povinné, nebo nepovinné. Při jejich plnění nesete třeba kýbl nebo pytel se pískem na zádech."
V případě nesplnění povinných překážek, třeba když spadnete z ručkování nebo nevyšplháte po laně, následují pro závodníky tresty. Nejznámnější trest je velmi náročný, jmenuje se 30 angličáků a Michal Pavlík ho trénuje každý den. Jeho ženu Martinu na závodech nejvíce trápí hod oštěpem, naopak brodění bahnem jí vůbe nevadí. "Nejsem žádná rozmazlená panička," směje se Martina Pavlíková.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.