Marek Ždánský se v pražské zoo patnáct let staral o gorily. Potom změnil profesi a teď dováží lotosové kořeny, kotrče a banánové listy

5. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dnes se dá dovézt cokoliv, co si kuchaři z hotelů objednají. Marek Ždánský shání v zimě kromě exotických druhů ovoce a zeleniny také rybíz a maliny

Marek Ždánský je známý jako velký milovník goril. Za Mojou, tedy první gorilou narozenou v pražské zoo, jezdí každý rok na návštěvu do Cabárcena ve Španělsku. Život ho ale zavál na další profesní dráhu a dnes s kamarádem ze základní školy zásobuje luxusní restaurace exotickým ovocem a zeleninou.

Police ve velkoskladu v Chýni se prohýbají pod krabicemi s kokosovými ořechy, ananasy a banány. I přesto, že je začátek února, tak tady dostanete nedávno utržený rybíz a čerstvé maliny. Mezi kuchaři z luxusních restaurací je poptávka i po takových specialitách jako jsou banánové listy, kotrče nebo lotosový kořen.

Marek Ždánský se kuchařům snaží vyjít vstříc a obětavě shání všechno, co si vymyslí. Kromě toho také pěstuje saláty, šťovík a vodnici. Otevřeno je tady nepřetržitě 24 hodin, protože kuchaři večer posílají objednávky a brzy ráno si vyzvedávají bylinky, saláty a další dobroty pro svoje hotelové restaurace.

Z Marka Ždánského se stal úspěšný obchodník, který začínal s jednou dodávkou a dnes zákazníky provází vlastním velkoskladem. Jeho srdce ale stále patří gorilám. Když měla v pražské zoo narozeniny samice Kamba, nechali jí se společníkem Petrem Šanderou z Afriky přivézt obří větev s banány.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.