Máte pocit, že se o kytky dobře staráte, přesto se jim nedaří? Tohle jsou 3 nejčastější pěstitelské hříchy

9. duben 2024

Pokojové rostliny nám zdobí interiéry už po staletí – ale pořád ještě děláme některé zásadní chyby – skoro se dá říci pěstitelské hříchy.

Nejčastějšími hříšníky jsou tzv. „přelívači“. Chcete rostlině dopřát co nejlepší péči, často ji zaléváte a ona přesto svěsí listy a ty začnou dokonce žloutnout. Jasná známka toho, že rostlina má více vláhy, než potřebuje a uhnívají jí kořínky.

Pokud ji chcete zachránit, vyndejte ji z květináče, odstraňte uhnilé nebo zahnívající kořeny, přesaďte ji do nového substrátu a uberte na zálivce. Spolehlivým měřičem je náš vlastní prst – když ho zaboříte do květináče na aspoň 2–3 cm, poznáte, jestli je substrát ještě vlhký, nebo už proschlý.

Někdy se místo zálivky doporučuje rosení, ale to zas může způsobit zaschlé skvrnky na listech, pokud je voda tvrdší.

Změna teploty a světla se na pokojovkách projeví

Těsný obal

Dalším hříchem je příliš těsný obal na květináč – mezi květináčem a ozdobným obalem by měl být dostatečný prostor, aby rostlina mohla dýchat.

Vhodnější je podmiska, ale pokud lpíte na ozdobných obalech, myslete na potřebný volný prostor kolem květináče.

Obal na květináč

Špatné místo

Třetím nejčastějším prohřeškem je nevhodné místo – obvykle příliš slunné. Jen málokterá pokojová rostlina miluje přímý sluneční svit. Je lepší umístit květináč kousek od okna – tak, aby rostlina měla dostatek světla, ale netrpěla úpalem.

Dobrým a do módy se vracejícím prostředkem jsou květinové stěny, které instalujeme kousek od okna a umístíme rostliny tam. Ne úplně na husto, aby nám neubíraly příliš světla v místnosti.

Pokojové rostliny
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.