Motýla z paličkované krajky tvořila krajkářka šest hodin. Bílá brož je symbolem komory módy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Helena Kubíková ze Všejan se paličkované krajce věnuje už přes 30 let. Teď vyučuje řemeslu i další zájemce

Krajkářka Helena Kubíková ze Všejan na Mladoboleslavsku paličkuje už třicet let. Svoje umění teď předává dál na kurzech paličkované krajky v Praze a v Lysé nad Labem. Téměř zapomenuté řemeslo se díky ní naučí další krajkářky. 

"Vždycky musím točit zprava doleva. To znamená jednou, podruhé, potřetí," zní hlas Heleny Kubíkové, která na kurzu paličkování zájemkyním ukazuje, jak na to. 

Ruce s několika páry paliček se míhají neuvěřitelně rychle. Z paličkované krajky se dají vyrobit různé dečky, figurky, šperky i límečky na šaty. 

Sama Kubíková se ke krajce dostala náhodou, když v roce 1986 objevila v Nymburce kurz. Za rok se naučila potřebné základy řemesla a pak začala paličkovat sama. Přiznává, že je důležité mít u sebe někoho, kdo zpočátku pomůže.

Helena Kubíková má na svém kontě řadu úspěchů v krajkářských soutěžích. Její výrobky byly oceněny i certifikátem Regionálního produktu Polabí.

Krajkářka Helena Kubíková (vlevo) ukazuje základy paličkované krajky
K výrobě paličkované krajky budete potřebovat váleček, kterému se říká herdule, vhodné nitě, paličky a špendlíky
Výroba takového paličkovaného motýla zabere paní Kubíkové 5 až 6 hodin
Zkušená krajkářka Helena Kubíková je autorkou také Bílého motýla - ceny Národní komory módy ČR