Možná časem přijdu o zrak úplně. Díky práci v Kavárně POTMĚ jsem se s tím vyrovnal, říká Míra Orság

5. říjen 2023, aktualizováno

Projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška slaví kulaté výročí! Dvacet let pomáhá nevidomým a slabozrakým. Do týmu Světlušek už roky patří také Katka a Míra Orságovi. Jsou to manželé, kteří pracují v zážitkové kavárně Světlušky, kde je všude úplná tma. Vydala se za nimi naše reportérka Marie Veselá.

Vnitřek kavárny je v úplné tmě, ale Míra Orság se v něm pohybuje s přehledem. „Prošel jsem to tady snad tisíckrát. My jsme totiž s manželkou takový kavárenští veteráni,“ říká s úsměvem.

Katka Orságová

V době, kdy začal Světlušce pomáhat, dělal něco úplně jiného. „Já mám takovou prognózu, že asi za nějaký čas přijdu o zrak úplně. A mně právě Kavárna POTMĚ hodně pomohla se s tím vyrovnat. Až to třeba jednou přijde a nebudu už vidět, tak vím, že jsem schopen normálně fungovat v té tmě.“

Rozhovor na chvíli přerušila Mírova manželka Katka Orságová, která přinesla v kelímku kávu. Pracovat v kavárně POTMĚ byl sice původně Mírův nápad, ale nejen tady tvoří manželé akční tandem.

„Pro Světlušku s manželkou hodně děláme třeba i osvětové programy. To spočívá v tom, že ukazujeme různé kompenzační pomůcky, které používají nevidomí v běžném životě.“

Míra Orság

„A mě na Kavárně POTMĚ nejvíc bavíc baví výměna těch rolí. Člověk se snaží bojovat s předsudky, že i když nevidíme, takže nic nemůžeme. Naopak my jsme takoví akční a děláme toho opravdu spoustu. Nedávno jsme absolvovali i tandemový seskok padákem,“ doplňuje manžela Katka.

Budou manželé spolupracovat se Světluškou i po letošním výročí? „Tak my věříme, že začíná další desetiletí a rozhodně nekončíme,“ shodují se Katka a Míra Orságovi.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.