Muzeum fantastických iluzí v Praze je světem optických klamů. Odnést si je můžete na fotografiích

12. únor 2023

Rádi bavíte sebe a své blízké legračními fotkami? Pak vězte, že existuje muzeum, kde jsou pro takové focení ideální kulisy. V Muzeu fantastických iluzí v centru Prahy si můžete vyzkoušet víc než 150 interaktivních exponátů. Expozice plná optických klamů a velkoformátových trikových obrazů nabízí možnost proniknout do tajů jejich fungování.

Díky „kouzelné“ židli nebo „magické“ místnosti se proměníte v trpaslíka nebo obra. Tak zvaná Beuchetova židle respektive Amesova místnost patří mezi návštěvníky k nejoblíbenějším optickým klamům.

Pokud jste hraví a vezmete si s sebou do muzea chytrý telefon nebo fotoaparát, odnesete si domů třeba snímky, na kterých budete kouzelníkem vystřeleni z děla, vaše hlava se ocitne na stole jako součást královské hostiny nebo si na vás „pochutná“ King Kong. Pořídit si můžete také fotku, na které vás slavný alchymista Edward Kelley kouzlem uvězní ve středověké laboratoři, dinosaurus si vás v pařátech odnese do hnízda, budete se procházet hlavou dolů po stropě místnosti nebo se proměníte v primabalerínu. Pokud přijdete do muzea sami, ochotně vás vyfotí zdejší kustodi.

Muzeum fantastických iluzí vytvořil iluzionista Pavel Kožíšek: „Staré optické klamy sbírám už léta. Když je u mě přátelé viděli, říkali, ty už máš tolik exponátů, že by sis měl otevřít muzeum. A já je poslechl.“

Zajímavým optickým klamem je Amesova místnost

V Muzeu fantastických iluzí jsou kromě velkoformátových trikových obrazů k vidění převážně exponáty z 19. století, originály nebo věrné repliky, a to z celého světa. „Můžete si vyzkoušet, jak vlastně první optické klamy fungovaly. Máme tady stereoskopická kukátka, zrcadlový kaleidoskop nebo nejstarší optický klam na světě, obrovské kolo s pravěkým člověkem. Když ho roztočíte, zdá se, že pračlověk pracuje. Moc rád osobně provázím návštěvníky. Jednou za čas také pořádáme Kouzelné víkendy, dětem rozdáme kouzelnické hůlky a já čaruju. Jsme rádi, že návštěvníkům se u nás líbí a rádi se k nám vrací,“ říká Pavel Kožíšek.

Spustit audio