Na českých silnicích začalo sčítání intenzity dopravy, potrvá necelé čtyři měsíce

12. červenec 2020 07:31

Na českých silnicích v neděli začne téměř čtyřměsíční sčítání intenzity dopravy. Přes 4000 lidí, takzvaných sčítačů, bude až do konce října sledovat provoz na přibližně 6500 úsecích všech tříd silnic. Výsledky poté mají sloužit jako podklad pro přípravu dopravních staveb a rozhodování centrálních institucí i krajů. Ředitelství silnic a dálnic za sčítání zaplatí 48,8 milionu korun.

Sčítání dopravy se opakuje ve zhruba pětiletých cyklech. Podle posledního sčítání z roku 2016 provoz na českých dálnicích od roku 2010 vzrostl o 11 procent. U silnic prvních tříd byl nárůst třináctiprocentní podobně jako u silnic nižších tříd.

Sčítači v neděli začnou zejména na menších silnicích druhých tříd, na dálnicích by měli začít v úterý.

Sčítání mělo původně začít už na jaře sběrem dat. Vzhledem k pandemii koronaviru, která v uplynulých měsících ovlivnila dopravu v Česku, se ale Ředitelství silnic a dálnic dohodlo s dodavatelem zakázky, konsorciem firem pod vedením brněnského Centra dopravního výzkumu, na jeho přesunutí na příští rok. Prázdninová a podzimní část se však po znormalizování intenzity provozu v posledních týdnech uskuteční už letos.

Údaje ze sčítání dopravy jsou určeny vedle Ředitelství silnic a dálnic primárně pro ministerstvo dopravy a kraje. Výstupy jim poskytnou nejen informace o zatížení dálniční a silniční sítě, ale poslouží i pro projektovou a investiční přípravu nových silničních staveb a posuzování vlivu dopravy na životní prostředí.

autor: iROZHLAS.cz | zdroj: ČTK
Spustit audio