Na Křivoklátsku se můžete projít Lesním hřištěm. Nabízí nejen hry, ale i poučení

21. listopad 2014
Česko – země neznámá

Nedaleko středočeské obce Křivoklát se již několik let těší velké oblibě Rekreačně naučný areál známý též pod názvem Lesní hřiště. Je otevřený celoročně a přístup do něj je zcela volný. Návštěvu si užijí především děti, ale i dospělí.

Samotný areál je od svého otevření v roce 2009 rozdělen na tři hlavní centra: sportovní centrum a hřiště, herní centrum a centrum Jasan. Centra jsou navzájem propojena pěšinami. Po cestě vás navíc čeká řada dřevěných staveb pro odpočinek v podobě laviček a altánů.

Zajímavostí je i dva kilometry dlouhá dendrologická stezka, která vede kolem celého areálu a nabízí seznámení s více než padesáti druhy stromů a keřů. V herním centru najdete nejen dřevěné herní prvky pro děti včetně prolézaček, ale také dřevěnou expozici o houbách a lišejnících, kde se děti jednoduše a názorně seznámí s jedlými a jedovatými houbami. Na místě jsou navíc instalována odpočinková sedátka ve tvaru hub.

Děti i dospělí se mohou z herního centra sklouznout co centra Jasan po dlouhé kovové skluzavce. Centrum Jasan je pojmenované podle významného stromu, který najdete v jeho samotném středu. Jedná se o přibližně 200 let starý jasan, který je mimořádný svým vzrůstem, výškou i majestátností.

Dospělí si užijí především pobyt ve sportovním centru, kde je mimo jiné vybudované bezpečné ohniště pro všechny, kdo si v lese rádi posedí u ohně, což je samozřejmě ve volné přírodě zakázané. Přinést si sem můžete samozřejmě i svoje buřty.

Sportovní hřiště, v zadní části hřiště pro míčové hry

Zájemci se mohou projít také ojedinělou geologickou expozicí. Je koncipována jako cesta v čase odrážející celou geologickou minulost Křivoklátska a vrátí vás v čase až o 600 milionů let. Informační tabule doplňuje celkem 16 bloků hornin s příslušnými popisy. Získané poznatky si v závěru trasy může návštěvník vyzkoušet ve hře „Poznej kámen“.

Projekt je úzce provázán s činností Informačního a vzdělávací střediska Lesů ČR, které se nachází v bezprostřední blízkosti areálu. Středisko nabízí možnost výukových programů či vycházek s lesníkem.

Spustit audio