Na zahradě Ivy Hüttnerové se někteří i přezouvají, jak je krásná

25. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Léto s Humoriádou - Iva Hüttnerová

Zahrada Ivy Hüttnerové vznikala postupně léta. Došlo i k chybám, ale dnes ji tvoří směs anglického parku, japonské zahrady, okrasného parku i travnatých ploch s potůčkem. Iva tu tráví volný čas a denně se o ni stará.

Léto s Humoriádou - Iva Hüttnerová

Například po snídani mají s manželem rituál sbírání padlých listů ze stromů. „Copak u třešně to jde, ale horší je to u té vrby. Ta je má malinký a je to fakt makačka.“ Modrá hortenzie má dokonce svůj slunečník, aby ji v horkých letních dnech nezhnědly květy.

Aby měly rostliny dost vody, je na zahradě vybudována i automatická závlaha. Ale stejně je třeba kropit. Když Iva odjede na zájezd nebo dovolenou, stará se o zahradu rodina. Všichni dostanou seznam, co mají dělat. Iva dokonce všechny kytky oblepí papírky s informacemi, kolik která chce vody. Už zjistila nemilou věc: „Když odjedu, tak oni na to trošičku kašlou, a když se blíží můj návrat, tak bezmyšlenkovitě vezmou hadici a všechno namočí. Vědí, že budu píchat prstem do hlíny a zjišťovat stav vody.“ Vinou toho mi i některé rostliny uhnily, i když to bylo z dobré vůle.

Kulda – královna zahrady

Iva dokonce vybudovala na zahradě i velký travnatý prostor, aby si tam děti mohly hrát třeba badminton nebo s míčem. Ale dnes ji sžírá představa, že by ji zde někdo kopal míčem. Naštěstí rodina pochopila a s míčem si tam tolik nehrají. Někdo má dokonce tendenci se na trávník přezouvat.

Léto s Humoriádou - Iva Hüttnerová

Zahradu hlídá fenka Kulda. Je slyšet v celé ulici. Během naší návštěvy se ještě předváděla, jak si může na zahradě dovolit cokoliv. Roztrhala třeba plyšové zvířátko. Dělá to tak vždycky a Iva pak jde a výplň rozcupovanou po trávníku sbírá a znovu ji cpe do plyšáka. Také nám prozradila: „Kulda nesnáší přelety ptáků nad naším územím, to řve do nebe, aby tady nelítali. Někteří drzí ptáci ji pijou i z korýtka, to pak musí zjednat nápravu.“

Hlavně negrilovat

V rohu zahrady je i krásná pergola, kde se Iva schází s rodinou i přáteli. Je v ní i připravený chladicí kyblík na sekt, který má ráda. V rohu stojí gril, ale příliš se nepoužívá. Časem ho totiž obrostl břečťan. Představa, že by byl ohrožen ohněm a ještě se musel čistit samotný gril od mastnoty, Ivu děsí. Před nedávnem rodina chtěla opékat buřty, tak přijela k pergole s kolečkem a rozdělala jim oheň v něm. Jak říká: „Abych si nezaprasila od omastku ten gril a netrpěl břečťan.“ Takhle to vypadá s grilováním u Ivy Hüttnerové.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?