Na zastupitelstvu panovala shoda, přesto soud vyhlášku o posunutí nočního klidu na 23. hodinu zamítl, posteskl si starosta Příbrami

11. červenec 2023

Hostem pořadu K věci byl starosta města Příbram Jan Konvalinka.

Ústavní soud těsně před začátkem prázdnin zrušil část loňské vyhlášky Příbrami o nočním klidu. Konkrétně ustanovení, které posouvalo o prázdninách, v pátek a v sobotu, noční klid o hodinu, tedy na 23. hodinu.

„Odůvodnění máme a rozumíme tomu. Víme, proč a na základě čeho Ústavní soud takto rozhodl. Zajímavé na tom ovšem je to, že Ústavní soud nerozhodl úplně jednomyslně, že tam byla skupina těch soudců, kteří měli odlišný názor,“ konstatuje starosta.

„Záměrem byla jednoznačně podpora komunitního života. Venku je v létě hezky teplo, lidé se chtějí déle shromažďovat venku a nám to dávalo smysl. I v rámci zastupitelstva na tom fungovala docela pěkná shoda. Ministerstvu vnitra se to nepozdávalo, takže na podnět se tím začalo zabývat. My jsme s ministerstvem v podstatě byli po celou dobu na jedné lodi, protože jak my, tak ministerstvo chtělo získat nějakou rozhodovací praxi a jiná cesta než dospět k rozsudku Ústavního soudu, tam nebyla,“ vysvětluje Konvalinka.

Určitá cesta, jakým způsobem tuto věc vyřešit, existuje. „Je to změna legislativy. Uvidíme, jestli ostatní samosprávy, které jsou podobnou problematikou dotčeny, budou chtít v tomto nějakým způsobem konat. Ještě to v tuto chvíli posuzujeme společně s právníky. Zase na druhou stranu není to něco, na čem by stál a padal veškerý život ve městě.“

Co speciálního si připravili v Příbrami na prázdniny a jak pokračuje rekonstrukce příbramského aquaparku? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , djo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.