OBRAZEM: Nové muzeum v Lánech připomíná zakladatelku Československého červeného kříže Alici G. Masarykovou

25. červen 2022 21:01

Osobnost Alice Garrigue Masarykové i historii Československého Červeného kříže, který založila, připomíná nové muzeum. Najdete ho v Lánech.

Alice Garrigue Masaryková založila Československý červený kříž, byla jeho předsedkyní a v Lánech postavila dům, kde fungovala jeho pobočka. Konkrétně jako poradna pro matky s dětmi. Teď se ale proměnil v nové muzeum, které doprovází i krátký film nebo povídání o jedné z dcer prvního československého prezidenta.

Návštěvníci si mohou v muzeu prohlédnout stůl, židle, příborník i komodu z jednoho z posledních pražských působišť Masarykové, původní lavice, přebalovací pult či kachlová kamna z poradny a řadu autentických exponátů z historie Českého, dříve Československého červeného kříže.

Nechybí ani interaktivní hry a videa, které hravou formou představí osobnost Masarykové také dětem. Zajímavostí je také audiovizuální ztvárnění kultovní fotky Alice Masarykové.

Expozice připomíná i první světovou válku a další válečné konflikty. Prostory lze také využít jako místo pro konání přednášek či besed.

Dům nechala postavit Masaryková v roce 1928 pro místní skupinu Červeného kříže, sloužil jako poradna pro matky s malými dětmi. Poradny zakládala organizace v období první republiky na mnoha místech, podle ředitelky Muzea TGM Magdaleny Elznicové Mikeskové se jednalo o průkopnický krok. V Lánech fungovala až do roku 1991.

Osobnost Alice Masarykové je podle ředitelky dodnes nedoceněná, proto se vedení muzea rozhodlo věnovat jí a jejímu odkazu samostatné muzeum. V roce 2017 objekt vykoupil Středočeský kraj, o rok později se podařilo získat evropskou dotaci, která pokryla většinu ze 13 milionů korun potřebných pro vznik muzea. 

Prvorozená dcera Tomáše Garrigua Masaryka byla popularizátorkou sociologie, emancipace žen a abstinentního hnutí. V roce 1919 spoluzaložila v Československu Červený kříž a do roku 1938 byla jeho předsedkyní. Po nástupu komunistů emigrovala a zemřela v Chicagu v roce 1966. Bylo jí 87 let. Pohřbená je na hřbitově v Lánech.

autoři: Kristýna Vašíčková , Von
Spustit audio