Páteční Noční linka: Umění říkat NE

27. říjen 2023

Myslíte si, že umíte říkat NE? Museli jste se této dovednosti učit, nebo jste s odmítáním neměli nikdy problémy? Jak osvobozující může být pro život odmítnutí? Slovo NE patří k těm nejkratším, přesto se mnohdy neříká lehce. V práci se bojíme odmítnout šéfa, v soukromém životě rodinné příslušníky nebo přátele ve snaze udržet si jejich přízeň.

Psychologové upozorňují, že říkat NE spousta lidí vůbec neumí, nejde jim totiž nikoho odmítnout. Vždy všechno a všem odkývou a pak se sami trápí sliby, které nemohou nebo nechtějí splnit. Víte jaké je nejnáročnější NE? Přiznat si ho sám sobě, navzdory naučeným vzorcům a stereotypům.

Podělte se s ostatními posluchači o důsledcích vašeho NE. Na vaše odpovědi bude těšit Honza Macoun. Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz.

autor: Honza Macoun
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.